1- Çok iyi şarkılara imza atmış bir söz yazarı ve bestecisiniz Peki bundan önce ne yapıyordunuz? Şarkılardan önce Zeki Güner ne yapıyordu?

12 yıldır profesyonel olarak bu mesleği icra ediyorum. Şu an yaptığım mesleğimden bambaşka bir eğitim aldım. Dört yıl İşletme, iki yıl Muhasebe ve Vergi Denetimi okudum. Bundan önce kuyumculuk sektöründeydim. Kuyum sektöründen pırlanta sektörüne giriş yaptım, oradan da buraya. Ama hep yazardım, hep çizerdim. Söz yazarı ve besteci olmak kaderimdi, kimse farkında değildi. İspat lazımdı, sanırım ettim.

2- Işın Karaca’nın kariyerinize olan etkisinden ve birlikte yaptığınız çalışmalardan biraz bahsedebilir misiniz?

Sevgili Işın Karaca, benim hayatımın dönüm noktası ve bir nevi mimarıdır. Üç yıl boyunca kendisine beş bin e-mail gönderdim. Şarkı sözlerimi yolladım, üç yılın sonunda bana cep telefonu numarasını verdi hadi gel artık dedi. Sanırım bezmişti benden. Bende ki azim biraz farklı çalışıyor sanırım. Pes etmek nedir bilmem. Bıktırana kadar yürüyenlerdenim. Sonunda pes etti o da. Yanına gittim ve bana sen Sezen Aksu kadar farklısın, çok özel bir kalemin var dedi. Ondan aldığım bu övgü bugünlerde halâ bana güç veriyor inanın. Ne mutlu ki onu utandırmadım ve bugün yayınlanmış 107 eserim var. Kariyerim onla başladı yani. Özeldir Işın benim için, çok özeldir. Bende onun için. Hiç de kopmadık.

3- Peki rol modeliniz kim, kimi kendinize örnek alıyorsunuz ya da beğeniyorsunuz bu piyasada?

Benim tek bir rol modelim vardı hep, Sevgili Sezen Aksu… Aşk şarkıları yazar ve hiç eskimez, eksilmez, gücü aynıdır. Bende o yolda ilerledim. Sekiz yaşındadır mesela “Emanet” şarkım. Yonca Lodi eşsiz yorumlamıştır. Ve halâ radyolarda çalar. Halâ sevgililer çok sever. Ya da ayrılanlar.. Sezen hanıma da ilettim izindeyim diye. Çok mutlu oldu. Ne mutlu ki idolüm ve dostum şimdilerde.. Akıl veriyor, fikir veriyor en önemlisi halâ umut veriyor bana…

4- Pek çok ünlü isme çok güzel sözler yazmış biri olarak bu yolculukta kalbinizi kıran hayâl kırıklığına uğratan biri oldu mu?

Vücudumuzda kansere yakalanmayan tek organ kalptir. Sanırım o da kırılmak ve aşık olmakla cezalandırılmış. Ama kırıldıkça ya da aşık oldukça güçleniyor. Sevmeyen bir kalp pas tutar bence. Sevdikçe de kırılabilir, sıkıntı yok. Yeter ki biri için atsın, kendine atmasın. En azından sadece kan pompalamıyor Aşk pompalıyor! Gelelim sorunuza; evet kalbim kırıldı bir kaç kez.  Ama geçti. Kin güdemiyorum. Yeteneksizim o konuda. Küs olmak da benlik değil. Sürdürebilene de hayranım. Bengü ile küsüz mesela, nasıl dayanıyor ciddi ciddi düşünüyorum. Ben bir kaç adım attım, görmezden geldi. Bence küs olmak için kısa bir yer bu dünya. Bu konuda ilk kez size konuşuyorum. Öfke nöbetlerini anlayabiliyorum meslek itibariyle de egolu ruhlarız ama dozu kaçırmamak lazım. Sezen Aksu ve Yıldız Tilbe 25 yıl küs kaldı. Kim kazandı, kimse. En çok da müzik kaybetti. Dilerim bizim ki o kadar uzun sürmez.

5-Aşk da giden mi acı çeker kalan mı sizce? Aşk acısı için sizce en iyi yöntem nedir?

Aşk karşılıklıysa ikisi de çeker. Ama tek taraflıysa ikisinden biri. Haliyle aşkın durumuna göre değişir bu durum. En iyi gelen şey, yasınızı adam gibi tutmaktır. Çivi çiviyi söker öğüdü gerçek olmadığını bence ispat etti artık hepimize. Önceki çiviyi ne kadar canınız yansa da başka bir çiviyle değil kendiniz sökmelisiniz. Ayrılığın iyi gelen bir yöntemi yok yani, olsaydı bizler şarkılar yazmazdık, filmler çekilmezdi. Sanat eksik yaşanır ve yaşatırdı galiba. Sanat hafifletmek için var ayrılığı, yalnızlığı… Şarkı basmalı gidenlerin açtığı yaralara, biraz şiir sürmeli kalmayı seçtiğimizde… Her bitiş acı verir lakin acı değerlidir. Büyütür, damıtır…

6- İnternet’ten alışveriş yapıyor musunuz? Yapıyorsanız hangi ürünler tercih ediyorsunuz?

Son dört-beş yıldır bir hayli alışveriş yapıyorum. Rahatlığına alışmamak elde değil. Hem uygun fiyatlara erişmek hem de evinin konforunda alış-veriş yapmak şahane bence. İnternet ortamı ikinci bir dünya gibi. Hiç uyumayan hep aktif. Bu dönüşüme direnenlerde ufak ufak göz kırpmaya başlamıştır bence. Kayıtsız kalmak imkânsız…