Bütün dünya bugün gerçekleşecek olan yüzyılın en uzun kanlı ay tutulmasına kilitlendi! Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Bugün 21. yüzyılın en uzun Kanlı Ay tutulmasının yaşanacağını açıklamıştı. Bugün, Dünya’nın Güneş ile Ay arasına gireceği tutulma sırasında yerkürenin gölgesi, 1 saat 43 dakika boyunca Ay’ın görünen yüzünü tamamıyla kapatacak. Ay, tutulma sırasında “Kanlı Ay” olarak adlandırılan kızıl bir görünüme bürünecek. Dünyanın hemen hemen her yerinden izlenebilecek tutulma, ocak ayındaki “Süper Mavi Kanlı Ay” tutulmasından 27 dakika daha uzun sürecek.

1 saat 43 dakika sürecek olan yüzyılın en uzun tam Ay tutulması ile bakır kızıl renge dönüşecek. Tutulmanın Kanlı Ay olarak adlandırılmasının nedeni de tam olarak bundan kaynaklanıyor. Ay’ın Dünya’nın gölgesinde kalması ve Güneş’ten gelen ışınları alamayacak olmasından dolayı oluian tutulma olayı şahane bir görsel şölen sunacak.

Bu gece gerçekleşecek olan olayda Dünya ve Mars birbirlerine en yakın konuma gelecek.

Tutulma Türkiye saati ile 20:13’de başlayıp sabaha karşı 02:30’da sona erecek.

Kanlı Ay tutulması Türkiye’de en iyi Doğu ve İç Anadolu’da gözlemlenecek. İstanbul ve İzmir de tam tutulmaya tanıklık edebilecek. 22.30’da başlayacak tutulma 00.13’te sona erecek.