shutterstock_237287767
Beyler bayanlar, dikkat!!!
Artan sıcak, kavurucu güneş ve yaz mevsiminin getirdiği çevresel değişiklikler yüz güzelliğimizi doğrudan etkiliyor. Cildimiz, dudaklarımız, boynumuz ve hatta gözlerimiz, güneşe ve sıcağa maruz kaldıkça geri dönüşü zor olan cilt hasarları ve sağlık problemleri meydana çıkabiliyor. Yaz aylarında güneş ışınlarından kurtulmak için kullandığımız güneş kremleri bazı durumlarda tamamen işe yaramaz hale gelebiliyor. Tüm bu sorunları aşmanızı sağlayacak, yaz için cilt bakım önerileri konumuzu özenle seçilmiş ve merak edilen yaz bakım tavsiyeleriyle birlikte size çok yararlı bir derleme hazırladım.
Dudaklar Güneşe Karşı Hassas, Onları Koruyun
Tıpkı kış aylarında esen soğuk rüzgarların dudaklarınızı kuruttuğu gibi, yaz aylarında da uzun süren sıcağa ve güneşe maruz kalmak, yeteri miktarda su tüketmemek ve güneşin yaydığı UV ışınları dudaklarınıza beklemediğiniz hasarlar verebilir.
Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden ve sıcağın dudaklarınızdaki nemi silip kurutmasından korunmak için, yazın da dışarı çıkarken mutlaka dudak balmı ile dudaklarınızı nemlendirin. Seçtiğiniz dudak balmının SPF 15 ve üzeri olması, UV ışınlarına karşı korumada önem taşımaktadır.
Güneş Kremini Doğru Kullandığınıza Emin Misiniz?
Cildi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak yüzünüzün hızlı yaşlanmasına ve kahverengi cilt lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle yüze güneş kremi uygulamak çok önemli ve gereklidir. Peki ya güneş kremi bazı durumlarda etkisiz desem?
Cildinizin duyarlılığını artıran antibiyotik, ağrı kesici vb. bir çok ilaç güneş kremi kullansanız dahi cildinizi korumasız duruma düşürür. Mutlaka kullandığınız ilacın “photosensitivity” (cildin ışınlara karşı duyarlılığı) artırıp artırmadığını doktorunuza danışınız. Bu ilaçları kullanırken güneş ışığına, güneş kremi sürmüş olsanız dahi, uzun süre maruz kalmamaya özen gösteriniz.
Güneş kremini uyguladıktan sonra cildinize yedirmeye çalışmayınız. İnce bir tabaka halinde sürüp bırakınız. Cildin kendi emmesi koruyuculuğun daha yüksek olmasını sağlar. Yedirmeye çalıştığımızda hem krem tabakasını inceltmiş oluyoruz hem de yarısı zaten ellerimize geçmiş oluyor.
Gözlerde Güneşten Etkileniyor
Güneş gözlükleri bizi cool göstermekten çok daha fazlasını yapıyor. Gözlerin uzun süre yansıyan sert güneş ışınlarına maruz kalması sonucu gözlerde kısa sürede katarakt gibi problemler ortaya çıkabiliyor. Sahile giderken yanınıza bir güneş gözlüğü almanızı şiddetle öneririz.
Yazın Vücudu Nemlendirmek Çok Önemli
Yaz aylarında hem denize girmek, hem de uzun süre sahilde bronzlaşmak için uzanmak veya dolaşmak, derimizdeki nemi yüksek oranda azaltıyor. Bu nedenle cilt kırışıklığa çok daha elverişli hale geliyor.
Yaz aylarında vücudu banyo sonrası bir vücut kremiyle nemlendirmenizi tavsiye ederiz. Banyo sırasında sıcak su ile yıkanmanız özellikle yaz aylarında tavsiye edilmez, ılık su yaz için idealdir.
Soluk ve Cansız Cilt İçin Çözüm
Yaz aylarında bazılarımız cildimizin soluk ve cansız bir hal aldığına tanık oluruz. Güneş, bronzlaşmak ve beslenme eksiklikleri buna neden olabilir. Ama merak etmeyin çaresi çok kolay!
Her sabah kahvaltıda brokoli yemeye özen gösterin. Sadece birkaç gün içinde cilt renginizin düzelmeye başladığını ve canlılık kazandığını göreceksiniz. Brokoli içerdiği A ve C vitaminlerinin yanı sıra östrojen açısından da zengindir.
Hanımlar beyler cildinize,kişisel bakımlarınıza ve en önemlisi kendinize özen gösterin.Unutmayın ki hayattaki en değerli şey sizsiniz…
Yazar: Ceylan Berber Antepli / Estetisyen – Makyöz
 2