Karadutun Sağlığa Faydaları

Cilt Sağlığına Faydalıdır; Karadut etkili antioksidanlar içerdiği için serbest radikallerin cilde verdiği hasarı giderir. Ayrıca UVA ve UVB’lere karşı cildi koruma altına alır.

Yaraların Tedavisinde Yardımcıdır; Karadutun yaprakları yaralara, deri üzerindeki çiziklere uygulanır ve yara tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Saç Sağlığına Faydalıdır; Karadutta bulunan C vitamini, kolajen üretimi ile büyük ölçüde saç dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

 Diş Sağlığını Korur; Karadutun yaprakları alternatif tıpta dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için kullanılmaktadır. Karadut ve yaprakları hafif inflamasyon ve dişeti kanamalarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Kemik Sağlığını Korur: Karadutun bol miktarda kalsiyum içermesi kemik sağlığı için de faydalıdır.

Kansere Karşı Karadut: Karadut ellagiç olarak adlandırılan çok etkili bir antioksidan içermektedir. Bu asit bazı kanser türlerinin önlenmesinde önemli rol üstlenmektedir ve kansere yakalanma riskini azaltır.

Karadut  Cilt Maskesi Yapımı

Bir avuç karadutu bal ile iyice karıştırın. Bu karışımı yüzünüze ve boyun kısımlarına masaj şeklinde uygulayın. Uygulama bittikten sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyin ve daha sonra ılık su ile yüzünüzü ve boynunuzu durulayın. Bu uygulama cildinizin ihtiyaç duyduğu besinlerin karşılanmasını sağladığı gibi cildinizin nemlenmesine yadımcı olacaktır. Ayrıca nemli cilt elastiklik kazanacaktır.

Karadutun içerdiği vitamin A, C ve K cildin gençleşmesini sağlayan mükemmel doğal maddelerdir. Bunun yanında karadutun içerdiği omega 3 ve omega 6 yağ asitleri cilt için hayati önem taşıyan besinler içermektedir.