TV Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Yeni alacağınız televizyonlar için göz önünde bulundurmanız gerekenleri sizler için derledik.

Öncelikle ekran büyüklüğü ne olmalı? Belli başlı bilinen markaları mı tercih etmeli?

Televizyon almayı düşünüyorsanız çok fazla seçeneğiniz var: HD, 4K, UHD, HDR, OLED, LED gibi. Televizyonlar günümüz teknolojisinde sadece ekrandan ibaret değil, bilgisayarlardan farkları kalmadı. Televizyonda dizi film izlemenin dışında artık bir bilgisayar gibi internete de girebiliyorsunuz, YouTube, Facebook, Twitter, Netflix gibi platformlara doğrudan uygulama üzerinden girerek sosyal medya hesaplarınızı kontrol edebilir, film izleyip müzik de dinleyebilirsiniz.

Televizyon alırken dikkat edeceğiniz konuları maddeler halinde açıklıyoruz:

1- Görüntü kalitesi

Televizyon alırken aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli şey görüntü kalitesidir, fakat şunu da unutmamak gerek en iyi görüntü kalitesine sahip olmak istiyorsanız beraberinde yüksek fiyatı da gözden çıkarmanız gerekiyor. Görüntü kalitesi en iyi olan televizyonlardan birini istiyorsanız TV ekranınızın OLED teknolojisini kullanıyor olması gerekiyor.

OLED TV’ler size pahalı geliyorsa, o zaman görüntü kalitesinden ödün vermeden daha uygun fiyatlı modellere bakmanız gerekecek. Bunun için de 4K ve HDR teknolojilerine sahip bir LED TV sizi fazlasıyla memnun edecektir.

 

 

2- Ekran boyutu ne olmalı?

Televizyon satın alırken kafanıza ilk takılacak konu ekran boyutu olacaktır. Şu an piyasada 14 inch (35,5 cm) ekrandan 100 inch (254 cm) ekran boyutunda televizyonlar bulmak mümkün. Ekranın boyutu izlediğiniz görüntüden alacağınız keyfi etkileyen en büyük faktörlerden. Böyle bir durumda da televizyonu koyacağınız odanın boyutu ve oturacağınız yerin TV’den uzaklığı önemli etkenler arasında yer alıyor.

Almayı istediğiniz ekran boyutuna sahip televizyon, salonunuzda oturduğunuz yere elde ettiğiniz metre değerleri arasında bir mesafede olmalı. Örneğin 40 inçlik bir model düşünüyorsanız, bu formüle göre Televizyonu oturduğunuz yere 1,5 ile 2,1 metre arasındaki bir mesafeye yerleştirirseniz iyi bir izleme deneyimi alabilirsiniz.

Ekran boyutları için kullanılan ölçülerin ekranın yukardan aşağıya, soldan sağa değil de çaprazlama uzunluğu olduğunu da hatırlatmamızda fayda var.

 

3- İnternet

Yeni nesil televizyonlar kullanıcılara internet deneyimini televizyonlarında da kullanmasını sağlıyor. Gerçekten buna ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız internet bağlantısı olan bir televizyon kullanmayı değerlendirebilirsiniz.

 

4- Uydu alıcısı 

Artık hemen hemen tüm üreticiler HD yani yüksek çözünürlüklü yayınları alabilen uydu alıcılarına sahip televizyonlar üretiyor. Uydu alıcısının televizyonun içinde olması da kullanacak olan kişilere uydu alıcısı için ek masraf yapmasına gerek bırakmıyor.

 

5- Garanti süresi

Garanti süresinin ne kadar olduğu önemli bir nokta. Televizyonunu almak istediğiniz markanın, ürüne ne kadar süre garanti verdiğine kesinlikle dikkat edin.

 

6- UHD Sertifikasına sahip mi?

Televizyon satın alırken televizyonda bağımsız kuruluşlar tarafından verilen UHD sertifikasyonuna sahip olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunu anlamanın en kolay yolu ise ürün kutusunda Digital Eurpoe UHD logo’sunun olup olmadığını kontrol etmek.

Sizin için hazırladığımız TV listesine buradan ulaşabilirsiniz.