Kayak sezonu açıldı, kayak için nereye gitmeliyim? diyenler için Türkiye’nin 5 en iyi merkezlerini inceledik.

Uludağ Kayak Merkezi / Bursa

Bursa’ya 36 km uzaklıkta bulunan Uludağ Kayak Merkezi, Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir. Bünyesinde 13 ana pist ve 15 mekanik tesis bulunan Uludağ Kayak Merkezi’nde kayak dışında, snowboard, buz pateni, big foot ve kar motosikleti gezileri yapılmaktadır. Ayrıca, Alp ve Kuzey disiplini ile bölgede yapılan helikopterli kayak ve tur kayağı ise Uludağ Kayak Merkezinin ziyaretçilerine sunduğu ayrıcalıklardan biridir.

Uludağ’ın gece hayatı canlı ve hareketlidir. DJ performansları, canlı müzik kış festivalleri gibi farklı alternatifler sunmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi / Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi’nin 3125 metrelik pisti, Türkiye’nin en yüksek rakımlı pistidir.

Palandöken Kayak Merkezinde, kayak zamanı Kasım Ayından Mayıs Ayına kadar devam etmektedir. Ayrıca bu bölgede ki iklim koşullarından dolayı kar kalitesi “ toz kar” özelliğini devamlı olarak korumaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi’nde toplam 22 adet pist bulunmaktadır ve bu pistlerde iki tanesi Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından olimpik pist olarak belirlenmiştir.

Erciyes Kayak Merkezi / Kayseri

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri il merkezine 25 KM uzaklıkta bulunmaktadır. Erciyes kayak Merkezi’nde, zorluk derecelerine göre farklılık gösteren 32 adet pist bulunmaktadır. Ayrıca Erciyes kayak Merkezi, Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetlerinden birisine sahiptir.

Kartalkaya Kayak Merkezi / Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi, Köroğlu dağları üzerinde yer almaktadır ve kar kalınlığı 3 metreye kadar çıkmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde Aralık Ayından Mart Ayına kadar kayak yapılabilmektedir.

Bölgede bulunan yoğun çam ağaçları sayesinde pist kuzey rüzgarlarından etkilenmemektedir ve bu yüzden bölgede kar tanesi uzun süre kuru kalabilmektedir. Bundan dolayı Kartalkaya Kayak Merkezi’nde bulunan pistler kış sporları açısından son derece uygundur.

Sarıkamış Kayak Merkezi / Kars

Kars şehir merkezine 55 km mesafede, 2.634 metrede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyada sadece Alp Dağları’na mahsus olan “kristal kar” özelliğiyle sayılı kayak merkezleri arasında.

Sarıkamış Kayak Merkezi, sakatlık oranın en düşük olduğu kayak merkezi çünkü yağan kar hava kuru olduğundan buzlanmıyor ve kristal halini koruyor. Kasım – Nisan arası kayak için elverişli.12 kilometreyi bulan sarıçamlarla kaplı 5 etaplı pist bulunmaktadır.

ePttAVM.com’dan kayak kıyafetlerini ve aksesuarlarını incelemek için lütfen tıklayın.