Şehir hayatının getirdiği en büyük yan etkilerden biri tembellik! Bütün gün koşturuyor olabilirsiniz ama bu sizi tembellikten kurtarmıyor. Nasıl mı?

İşe gitmek, işten dönmek, faturaları yatırmak, banka görüşmeleri yapmak, site toplantıları, çocuğunuzun okul ihtiyaçlar, arkadaşınızın düğünü, ailenizden birinin hastalığı … Liste uzayıp gidiyor. Ancak bu saydıklarımızın ve benzerlerinin hiçbiri sizin kişisel, psikolojik ve bütünsel ihtiyaçlarınıza hitap etmiyor. Kendinize vakit ayırmadığınız sürece de tembel olarak adlandırılmaya devam edeceksiniz.

Ancak son dönemlerde bu tembellik ile savaşabilmek için motive edici ve oldukça bilimsel teoriler ortaya atılmış durumda. Bunlardan biri de 20 dakika kuralı; karşı direncimiz ne kadar olursa olsun, 20 dakikalığına hepimizin herhangi bir hareketi yapmaya katlanacağını gösteren çok basit bir psikolojik davranış biçimini sunuyor.

Bu 20 dk davranış biçimine göre;

  • Her gün 20 dakika spor yapmalısınız. Böylece sağlığınızla ilgili endişelenmenize gerek kalmaz. Günde 20 dakika oldukça makul bir süre. Hem siz ertelemeden kurtulursunuz hem de sağlığınız bundan pozitif olarak etkilenir.
  • Eğer günün 20 dakikasını temizlik ve düzen için harcarsanız haftada bir saatlerce süren temizlik periyotlarınızı minimum seviyeye indirirsiniz.
  • Gününüzün 20 dakikasını konsantrasyonunuzu artırmaya adarsanız yaratıcılık konusunda endişelenmenize gerek kalmaz ve kişisel işleriniz için daha verimli çalışmalar elde edebilirsiniz.
  • Günün 20 dakikasını size yakın olan birini dinlemeye ayırsanız ilişkilerinizle ilgili hiçbir endişeniz kalmaz. Tek yapmanız gereken 24 saatin sadece 20 dakikasını değer verdiğiniz bir kişiye ayırmak.
  • Günün 20 dakikasını kendinizi dinleyip not almaya ayırsanız aslında yaratıcılığınızın ne kadar iyi olduğunu görür, yeni fikir düşünemediğiniz için kendinizi suçlamaktan vazgeçersiniz.
  • Gününüzün 20 dakikasını yeni gelir kaynakları aramak için feda etseniz finansal problemler yaşamazsınız,
  • Kendinize 20 dakika rahatlama ve dinlenme süresi verirseniz hem kendinizi daha zinde hissedersiniz hem de enerjinizi şarj etmiş olursunuz.