Tablet mi alacaksınız? Hangi modeli alacağınızı bilmiyor musunuz? Bu haberimiz tam size göre…

Piyasadaki tablet modelleri gün geçtikçe giderek artıyor. Sizde tablet almayı düşünüyorsanız, iPad dışında birçok seçeneğiniz var. Seçeneklerin çok olması kafanızı karıştırmasın.

Tablet alırken nelere dikkat etmelisiniz? Hangi özelliklere sahip tableti tercih etmeli, hangi işletim sistemini kullanmalısınız? Bu ve bunun gibi soruların cevabı tabletinizi ne amaçla kullanmak istediğinize ve almak istediğiniz tabletten ne beklediğinize göre değişiyor. Bu yazımızda uygun tableti seçerken dikkat etmeniz gereken 5 şeyi sizin için derledik.

 

 

1- İşletim Sistemi

Piyasada birbirinden çeşitli tabletler ve işletim sistemleri bulunmaktadır. Bunlardan en popüler olanı Apple’ın iPad’de kullandığı iOS. Birçok tablet ise Android işletim sistemine sahip.

Öncelikle işletim sistemine karar verin. Android mi yoksa iOS mu tercih edeceksiniz? Örnek vermek gerekirse; iPad’ler sadece kendi işletim sistemi olan iOS’u kullanırlar. iPad’lerde sadece iOS destekli uygulamaları kullanabilirsiniz. Diğer tablet marka ve modellerinde ise Windows ve Android işletim sistemi mevcuttur. Android Google tarafından geliştirilip piyasaya sunulmuştur. Uygulama çeşitliliği ve kullanılabilirlik açısından düşünüldüğünde yelpazesi çok daha yaygındır. Yükleyeceğiniz her yeni uygulama ile beraber tabletinizi daha da zenginleştirirmiş olursunuz.

 

2- Ekran Boyutu

Büyük ekran mı yoksa ekran boyutu küçük bir tablet de işinizi görür mü? Çantanızda taşımak için küçük bir tablet mi arıyorsunuz? Buna karar vermelisiniz.

 

 

3- Arttırılabilir Hafıza

Hafızaların arttırılmaya uygun olmaması tablet değiştirmenin sebepleri arasında başı çekiyor. Sırf daha ucuz diye düşük hafıza alanına sahip tablet, sizi daha sonradan pişman edecektir. Hafıza alanı yüksek bir tablet sizi pişman etmemek oldukça önemli.

 

4- Çözünürlük

Hızlı şekilde gelişip büyüyen teknoloji, ekran çözünürlüğü ile ilgili de oldukça gelişim sağlamıştır. Büyük bir ekrana sahip olmak isteyenler için Full HD (1080p) seçimi uygun olacaktır. Nispeten küçük olan tabletler ise HD (720p) çözünürlüğüne sahip olmaları uygun olacaktır. Telefonlara göre daha büyük ekrana sahip olan tabletler, PPI’ın, (piksel yoğunluğu) açısından da gerekli standartları taşımalıdır.

 

5- Batarya Performansı

Tabletin şarjı ne kadar gidiyor? Mutlaka internetten, forumlardan, kullanıcı yorumlarını okuyun, araştırın. Çevrenizde ki tablet kullanıcılarına sorarak daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İnternette, forumlarda gördüğünüz gerçekçi yorumları ayırt edebilirsiniz. ‘Çok iyi!’ ‘Harika’ ‘Müthiş!’ gibi kısa ve abartılı yorumlara aldanmayın.

Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız sizin için hazırladığımız en uygun tabletlere burayı tıklayarak  ulaşabilirsiniz.