Çok güçlü antioksidan özelliği olan kişnişte kuarsetin, apigenin gibi flavonoidler bulunur. Bu baharatın, kalbi koruduğu ve pek çok kanser türüne karşı vücudu korumaktadır. Ayrıca glikoz mekanizmasına etki ederek, diyabeti önlediği ileri söylenmektedir. Kişniş çayı‘nın sindirime yardımcı olduğu ve toksin atıcı özelliklerinin bulunduğu bilinmektedir.
Bakteri öldürücü özelliği de bulunan kişnişin içerisinde; demir, manganez ve magnezyum mineralleri vardır. Ayrıca; diyet lifi açısından da zengindir.
Yapılan çalışmalarda; kişniş tohumu‘nun hiperglisemiyi bastırdığı ve kan şekeri değerini normal seviyelere getirmede başarılı olduğu görülmüştür. Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürdüğü, damarlarda plak oluşumunu engellediği ve böylece kalp sağlığına katkı sunduğu belirlenmiştir. Kişnişin içerisinde C vitamini, linoleik asit, palmitik asit, oleik asit, stearik asit gibi kanda kötü kolesterol seviyesini düşüren ve kalp krizi – felç gibi durumları önlemektedir.
Göz ve deri iltihaplanmalarında, anemi, adet bozuklukları, cilt bozuklukları gibi sorunlarda da fayda sağlayan bir baharattır.
Gerek cineol, gerekse linoleik asit antiromatizmal ve anti artrit etkileri bilinmektedir. Bu iki madde, ayrca; şişlikleri azaltmaktadır. Deri iltihabına karşı da önemli faydalar sağlamaktadır. Bunun yanı sıra; egzema, mantar ve cilt kuruluğu gibi sorunlar içinde kullanılabilmektedir.
Diş macunu henüz icat edilmeden önce insanların ağız kokusunu gidermek ve ağız hijyeni sağlamak için kişniş tohumu çiğnedikleri bilinmektedir.
Kişniş bitkisi ağustos ve eylül aylarında olgunlaşmaktadır, bu yüzden o dönemde tazesini bulup almak en güzeli oluyor. Ama bu zamanı kaçırsak bile kişnişi yılın her günü bulmak mümkün.
Kişniş uygun miktarlarda yemeklerle beraber ağız yoluyla alındığında güvenli bir tüketim sağlanmış olmaktadır.
Kişniş, alerjik reaksiyonlara ve güneşe karşı artmış hassasiyet dâhil olmak üzere bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Aşırı güneş hassasiyeti ve cilt kanseri durumunda kişniş tüketiminden kaçınmakta fayda vardır. Eğer açık tenliyseniz, kişniş tüüketimni sınırlandırabilir, güneş kremi kullanabilir ve koruyucu giysiler giyebilirsiniz.
Kadınlarda yapılan bazı kişniş araştırmalarında, 7 gün boyunca 200 ml kişniş ekstresi alan kadınlarda şiddetli ishal, mide ağrısı, cilt kararması, depresyon, adet kanamasında anormallik ve dehidratasyon rapor edilmiştir.