Sağlıklı bir hayat sürdürmek ve formumuzu korumak için sağlıklı bir şekilde beslenmek maalesef yeterli olamayabiliyor. Yoğun stres, hava şartları gibi dış etkiler nedeniyle, doğru beslenmenin yanı sıra vücudumuz tabiatı gereği harekete ve egzersize ihtiyaç duyuyor. Düzenli yapılan egzersizler, vücudumuzun dayanıklılığını artırdığı gibi, vücuttaki kas oranını artırarak, metabolizmamızı da hızlandırıyor.

Tabi ki kaş yapacağım derken,  göz çıkartmamak gerekli. Spor yapmaya profesyonel gözle bakanların dışında, büyük bir çoğunluk maalesef kıyafet seçimlerinde hatalı davranabiliyor. Spor yaparken dikkat edilmesi gereken detayların olduğu gibi, Spor Giyim ‘de de önem verilmesi gereken kritik noktalar mevcut. Bu hususlara dikkat etmeden yapılacak egzersizler yarardan çok zarar ile size dönebilir.

Sizler için aşağıda bazı önemli noktaları belirtmeye çalıştık;

 

 

Hangi Spor Ayakkabısını almalıyım?

 

New Balance, Puma, Adidas, Nike, Asics, Lescon, Converse vb gibi ünlü ayakkabı üreticileri, tüm taban, bilek, ayağı sarış şekli gibi fonksiyonlarını, yapılacak spora özel bir şekilde üretmektedirler. Bu yüzden esnek ve hafif bir koşu ayakkabısıyla, trekking yapmak çok da sağlıklı olmayacaktır. Özellikle ayağınızı sıkan, ayağınıza küçük gelen ayakkabıları kesinlikle tercih etmeyin, spor ayakkabılarınız ayağınıza mutlaka rahat hareket kabiliyeti vermeli ve konforlu olmalıdır.

 

Spor yaparken nasıl giyinmeliyim?

Spor Giyimdeki en önemli hususlardan birisi kesinlikle rahat hareket edebilmenizdir. Bu yüzden hareket etmenizi engelleyecek, ayağınıza takılarak sizi zorlayacak bol kıyafetler tercih etmemek daha doğru olacaktır.

Mevcut hava şartlarına göre seçeceğiniz kıyafetler konforunuzu artırabileceği gibi, spor yapmayı sizin için işkenceye de dönüştürebilir. Yapılan en büyük yanlışlardan birisi de daha çok terlemek için kalın kıyafetler seçilmesidir. Kalın kıyafetler vücut ısınızın fazla yükselmesine yol açar ve aşırı terlemek de vücut ısınızı düşürür. Bu yüzden en doğrusu, mevcut teri emip dışarıya ileten ve vücut ısısını olması gereken seviyede tutmaya yardımcı olacak kıyafetler seçmektir.