Gsm sektörü o kadar hızlı ilerlemekte ki artık telefon işlevinin dışında tüm hayatımızı yönetmekte. Yaşamımızın her anında yanımızda olan ve TV’den daha çok ekranına baktığımız cep telefonlarından Sony ailesine yeni katılan Xperia Z5’i İnceleyip sizinle paylaşmak istedim.

Sony Z5 serisi Z5, Z5 Compact ve Z5 Premium gibi 3 model ile piyasaya girdi. Z5 Modelini incelediğimizde ilk özellik olarak kamerasını beğendiğimizi söyleyebilirim. 23 Mp arka, 5.1 ön selfie kamerası ile en İyi akıllı telefon kamerasını kullanan modellerden biri. Düşük ışık özelliği ile bulanıklık karşıtı iyi bir görüntü kalitesi sergiliyor.

Sony bu modelinde de suya ve toza dayanıklı yapısıyla her ortama dayanıklı bir özellik sergiliyor. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta  ‘’suya dayanıklı,  su geçirmez değil’’ tatlı suda 1,5 metre derinliğinde 30 dk. kadar suya dayanıklıdır!

Sony-Xperia -teknik-özellikler-kullanıcı-deneyimi

Ayrıca güç düğmesi ile entegre edilmiş parmak izi sensoru sayesinde tek hareketle tuş kilidi açmanızı sağlıyor.

Birazda teknik açıdan ele alacak olursak;

5.2‘’  1080p IPS Ekran, 154 GRAM/7.3mm kalınlık,8 çekirdekli Snapdragon 810, 3 GB RAM, 32 GB dahili depolama hafızası ve mikro SD kart ile 200 GB’a kadar yükseltebileceğiniz ek hafıza kapasitesi sunuyor.

Android 5.1.1 (Lollipop) ile gelen ürün Android 6.0 Marshmallow güncellemesinide alacak.

2900 Mah bataryası ile ortalama 2 gün şarjınızın gitmesini sağlamakta, bu performans fena değil fakat ekran açık ve işlemci yoğun olduğunda genel akıllı telefonlar gibi taşınabilir şarj aleti yanınızda bulundurmalısınız.