Öncelikle belirtmek isteriz ki, sigarayı bırakmak kendinize, cildinize ve vücudunuza yapacağınız en büyük iyilik olur. Ancak hem içenlerin hem de bırakma sürecinde olanların sigaranın zararlarından bir nebze daha kolay kurtulabilmesi için tüketmesi gereken bazı besinler mevcut.
Sigara içtikten 6 saat sonra vücut, sistemde biriken nikotini atmaya başlar ve ancak 3 gün sonunda temizleyebilir. Uzun yıllar ve aşırı miktar sigara içenlerde ise vücut bu işlemi tam anlamıyla yerine getiremez.
Sigara dumanı oksidan etki göstererek radikal oluşumunu ve lipid peroksidasyonunu arttırır. Sigara içenlerin antioksidan gereksinimi daha fazladır. Sigara içen kişilerde en çok C vitamini ve beta karoten azlığı görülmektedir. Bu eksiklik erken hem cilt hem de beden bütünlüğünde erken yaşlanmayı beraberinde getirmektedir. Ancak doğru bir beslenme programı ile nikotinin zararlı etkilerinden biraz olsun korunmak mümkündür.
Sigara içtiğinizde vücudunuzda bulunan A, C ve E vitamin miktarları azalır, bunu yükseltmek için özellikle bu grubu ihmal etmeden tüketip yerine koymak gerekir. Ayrıca antioksidandan zengin gıdalar ile kan hücrelerinin maksimum düzeyde çalışması için gereken oksijen sağlanmış olur.

Su

Vücudumuzun yapı taşı olan su sigaranın etkilerini vücuttan atma konusunda en önemli savaşçıdır. Cildi ve vücudu tekrar yapılandırmak, ayrıca toksinlerin içindeki nikotinin dışarı atımını sağlamak için hayati önem arz etmektedir. Vücudun susuz kalması hücrelerin yenilenmesini engeller ve nikotin kaynaklı etkilerin azalmasını zorlaştırır.

Yaban Mersini

Sigaranın en büyük kanser sebeplerinden biri olduğu kanıtlanmış durumda. Buna karşın yaban mersininde en büyük kanser önleyici meyve olduğu biliniyor. Güçlü bir antioksidan olması sebebiyle de sigara kullananların ya da sigarayı bırakmaya çalışanların en çok tüketmesi gereken besinlerden bir tanesidir yaban mersini.

Pancar

Hem kanı temizler hem de sigara sebebi ile ölmeye başlayan karaciğeri koruma görevi üstlenir. Aynı zamanda kansere karşı tüm kırmızı meyveler gibi koruyucu özellik taşır.

 

Ispanak

Ispanak harika bir demir ve folik asit deposudur. Folik asit de sigaranın başlıca düşmanıdır. Ispanakta hem antioksidan hem de kanser karşıtı özellikleri olan flavonoid denen madde bulunur.
Bu nedenle sigara içenler tarafından bolca tüketilmesi gerekir.

Kivi

Kivi, portakalın 2 katı kadar C vitamini içermektedir. Sigara içenlerin C vitamini eksikliği ile ciddi anlamda karşı karşıya kaldığı bilindiği için bol bol C vitamini tüketmesi gerekmektedir.
Bunların dışında, zencefil, zerdeçal, kara lahana, portakal ve çilek de vücudunuza iyi gelecek, antioksidan etki yaratacak ve sizi iyileştirecek besinler arasındadır.