Otonom teknolojisi dünya çapında hızla yaygınlaşıyor. Bu büyük pastadan payını almak isteyen Samsung dev bir adım atarak 300 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Teknoloji devi Samsung, iki yeni projesini açıkladı. Samsung geçtiğimiz günlerde Automotive Innovation Fund ismiyle 300 milyon dolarlık fon açılırken, bu fon startup projeleri ve diğer ilgi çekici otomotiv projeleri için kullanılacak. Ayrıca Samsung, Avusturya’lı güvenlik yazılımı üreten TTTech’e de 90 milyon dolar yatırım yaptı.

 

 

Konuyla ilgili açıklamaları Samsung’un yetkili ismi Young Sohn yaparken, otomotiv teknolojisinin sıra dışı şekilde değiştiğini ve bu teknolojide Samsung’un liderlik rolünü üstleneceğini açıkladı. Young Sohn, daha akıllı ve daha güçlü araçlar yapacaklarını söylerken, OEM’ler ve startup firmaları ile beraber işbirliğine girilerek, sürücü ve yolcuların daha güvenli, daha keyifli ve kullanışlı hâle getireceklerini aktardı.

 

 

 

Geçtiğimiz ayın başında Samsung sürücüsüz araçları (otonom) Kaliforniya’da test etmek için izin almıştı. Bunun öncesinde de Güney Kore’de test izni çıkarmıştı.

Bu yeni adımla görüyoruz ki, çalışmalar daha da hız kazanacak ve Samsung da gelişen ve değişen araç sektöründe önemli bir yer edinecek.

TTTech firması gerçek zamanlı güvenlik sistem ve yazılımları üzerinde çalışarak, otonom teknolojiler üreten bir şirket. Daha önce de Audi 8 için Audi’yle beraber çalışmışlardı.