Günlük hayatımızda tükettiğimiz şeylerde yapacağımız küçük değişiklikler ile kendimizi daha sağlıklı ve zinde hissedebiliriz.

Son zamanlarda da faydaları hakkında çok konuşulan badem gün içerisinde tüketmemiz gereken besinlerin başında gelir. Badem, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ayrıca, çinko, selenyum ve bakır içerir. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığında besin değerleri ve faydalı bileşenleri ile ön plana çıkmaktadır.

Bademin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çağımızın önemli hastalıklarının başında olan stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyi koruyucu özelliği vardır. Bunun yanında kabızlık, kolesterol, kemik sağlığı gibi birçok konuda ve çok geniş yelpazede insan sağlığına hizmet eder. Besinlerin emilimini hızlandırmak için tercihen aç karnına doğrudan badem yiyebilirsiniz. Badem ayrıca solunum bozuklukları, öksürük, kalp bozuklukları, anemi ve diyabet sorunlarının çözümü için tercih edilebilir.

Bademi, sadece badem olarak tüketmek zorunda değilsiniz. Son zamanlarda popüler olan badem sütünü de deneyebilirsiniz. Smoothie’lerinizi ve yulaflı kahvaltınızı badem sütüyle çeşitlendirebilirsiniz.

Badem sütünü özellikle kimler tercih eder;

  • İnek sütü veya keçi sütüne karşı hassasiyeti olanlar.
  • Vejetaryenler.
  • Laktoza hassasiyeti olanlar.
  • Keçi veya inek sütüne karşı sindirim güçlüğü yaşayanlar.

 

 

Badem Sütlü Smoothie

Malzemeler

1 su bardağı badem sütü

Yarım muz

5-6 adet çilek

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı 

Tüm malzemeleri mikserden geçirip, isteğe göre soğuk tüketebilirsiniz.

 

Badem Sütü Yapımı

Malzemeler

12 saat öncesinden ıslatılmış çiğ badem
Su (miktarını siz yapmak istediğiniz ölçüye göre belirleyebilirsiniz)
Blender
Süzmek için tülbent

Yapılışı

12 saat önceden ıslattığınız bademleri blendera koyun ve üzerine su ekleyin.

Badem ve suyu birlikte blenderda karıştırın. Bademler iyice ezilip suyun içinde emildiğinde bir bone yardımıyla süzün ve badem sütünüz hazır.

Bu sütü hazırladıktan sonra buzdolabında muhafaza edip dayanma süresi ise 3 gündür.