Herkesin kendi saç yapısı, saçlarına ayıracak zamanları ve saçlarının ihtiyaçları farklıdır. Ancak yine de hepimiz için bazı ortak adımlar söz konusu. İşte bu ortak adımlar sizin temel saç bakım rutininizi oluşturmanızda önemli bir rol oynayacak.

 1. Adım

Saç bakım rutininizi oluştururken ilk adımınız evinizde ve elinizin altında doğru bakım ürünlerini bulundurmak olacak. Sizin için küçük bir ‘evde mutlaka olması gerekenler’ listesi çıkardık bile.

 • Saç yapınıza uygun bir şampuan ve saç kremi kullanarak işe başlayabilirsiniz. Evinizdeki şampuanın saç yapınıza gerçekten uygun olup olmadığını kontrol edin ve gerek görüyorsanız değiştirin. Örneğin eğer saçınızda kepek yoksa kepekli saçlar için şampuan kullanmanız saç derinize daha büyük zarar verecektir. Ayrıca mümkünse slikon ve parabensiz içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Saçınızın yapı taşını bozmayacak, saçları elektriklenmeyecek bir tarak / fırça bulmak da saçınız için atılmış iyi bir adım olacak. Teezer tipi fırçalar kullanabilirsiniz. Eğer saçınızda doğal dalgalar varsa geniş dişli ve ahşap tabanlı tarakları tercih edin.
 • Saçınıza hayat verecek ve saç yapınızdaki eksikliği gidecek bir serum ve saç yapı kullanmaya başlayın. Kullanacağınız ürünün içeriği tamamen size uygun olmalı. Saçlarınıza parlaklık ve ışıltı katmak isterseniz argan yağlı bir saç yağı kullanabilirsiniz. Ancak saçlarınızın daha gür görünmesini istiyorsanız buna uygun bir ürün tercih edin ve saç serumlarınızı her banyodan sonra nemli saçınıza az miktarda uygulayın. Püf noktası ise ürünü avuç içinize çok az miktarda almanız ve avuçlarınızı birbirine sürmek koşuluyla yağı ısıtmanız. Avucunuzda ısınan yağ çözülecek ve saça daha kolay nüfus edecektir.

Şampuan çeşitleri için tıklayın.

Saç serumlarını incelemek için tıklayın.

 1. Adım

Saçlarınız reklamlardaki ışıl ışıl ve ahenkle dans etmiyorsa ekstra ilgiye ihtiyacı var demektir. Tabii yaptırdığınız saç işlemleri, boyalar, maşalar saçınıza ekstra ilgi göstermenin baş nedenleri. Bunun için evde kolayca uygulayabileceğiniz bazı ipuçları var.

 • Bir saç bonesi edinin.
 • Bir şişe Hindistan cevizi yağı ve bir şişe de avokado yapı dolabınızda bulunsun. Bu yağlar oldukça bereketlidir ve nerdeyse bir yıl kadar saç bakımınıza yardımcı olacaktır.
 • Haftada bir dönüşümlü olarak hindistan cevizi yağını ve avokado yağını saç dipleriniz de dahil olmak üzere saç ucuna kadar sürüp yarım saat saç bonesi ile bekleyin. Ardından saçlarınızı normal rutine göre yıkayın. Bu bakımı saçlarınız çok yağlı ise saç diplerinize sürmeden ayda bir olarak da yapabilirsiniz.

 1. Adım

Saçlarınız için her daim iyi bir şeyler yapmak isterseniz bazı adımları da uygulayabilirsiniz.

 • Saç peelingi yapmak bu özel adımlardan biri olabilir. Saç peelinglerini uygularken deriyi tahriş etmeden nazik hareketlerle kafa derisine masaj yapabilirsiniz. İçinde besleyici yağlar olan ve saçlara özel üretilmiş peelingler saç derinizi şımartacak.
 • Saçlarınızı uzun kullanmayı seviyorsanız bile iki ayda bir olacak şekilde birkaç cm kestirmenizde fayda var. Hem daha sağlıklı uzamasını teşvik edebilirsiniz hem de daha gür görüneceğini söyleyebiliriz.
 • Banyo yaparken çok soğuk su kullanmak yerine ılık su dercih edin ki gözenekler çok fazla açılmasın ve saçlarınız dökülme yapmasın.

Saç fırçası çeşitleri için tıklayın.