Ülkemizde genellikle Ramazan ayında tüketilen, İslamiyet açısından kutsal olan hurma, palmiyegiller familyasından olup yapraklı bir palmiye türüdür. Besin değeri açısından oldukça değerli ve kaliteli olan hurma, iftar sofralarımızı süsleyen bir meyve olmasının yanı sıra faydalarıyla da adından söz ettirmektedir.

Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurmanın içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır.

hurmanın-faydaları-hurma-çeşitleri-hurma-ağacı-hurmanın-kalorisi-ne-kadar-hurma-kilo-aldırırmı

 

Hurmanın Faydaları

  • Hurma müshil etkisi yapan bir meyve türüdür. Bu sebeple kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.

 

  • Hurma, kemik sağlığınız için oldukça değerli besinleri barındırır. Hurmada bulunan besinlerden önemli miktarlarda mineral alımı kemikleri güçlendirmede, kemik ağrılarını azaltmakta ve osteoporoz rahatsızlığının önlenmesinde önemli bir role sahiptir.

 

  • Kalp problemlerine ve kansere karşı etkili bir silahtır. İçerisinde oldukça zengin miktarlarda bulunan potasyum, inme ve kalp rahatsızlıkları risklerini azaltarak minimum seviyeye indirecektir. LDL yani kötü kolesterol, kalp krizi, kalp hastalıkları ve inme riskini tetiklemektedir. Hurmayı tüketerek LDL emilimini azaltabilir ve kalbinizi bu rahatsızlıklardan koruyabilirsiniz.

 

  • Hurma içerdiği organik kükürt ile mevsimsel alerjilerin etkilerinin ortadan kaldırılmasında oldukça önemli bir paya sahiptir.

 

  • Hurma, antiseptik etkisi ile loğusa yaralarını iyileştirmekte, bu dönemde hem anne hem de bebek sağlığı için faydalı etkiler yapmaktadır. Anne sütünü artıran meyve, bebeğin kemik gelişimini de olumlu yönde etkiler.

 

  • Hurmanın büyük de bir afrodizyak etkisi vardır. Cinsel rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan kısırlığı azaltmada önemli bir etki gösterir.

 

 

HURMANIN BESİN DEĞERLERİ

Porsiyon Miktarı: 100 g

Kalori (kcal): 281

Toplam yağ: 0,4 g

Kolesterol: 0 mg

Sodyum: 2 mg

Potasyum: 656 mg

Karbonhidrat: 75 g

Diyet lifi: 8 g

Şeker: 63 g

Protein: 2,4 g

A vitamini: 10 IU

C vitamini: 0,4 mg

Kalsiyum: 39 mg

Demir: 1 mg

D vitamini: 0 IU

Piridoksin: 0,2 mg

B12 vitamini: 0 µg

Magnezyum: 43 mg