Türk kültürünün vazgeçilmezleri arasına giren piknik; Şehir yaşamının koşturmacasından ve iş yoğunluğundan bizleri kısa süreli uzaklaştırsa da uzun vadeli bir huzur sağladığı bir gerçek. Tabi piknik denilince akla gelen ilk şey mangal keyfi… Mangal yapmanın en önemli özelliği zamansız olması. Kışın soğukta ayrı bir sıcaklığı olan mangal, yazında kıpır kıpır enerjiyle keyifle yapılır. Yalnız mangal yapmak her yiğidin harcı olmadığı gibi çokça püf noktalarını da beraberinde getiriyor daha ziyade aile babasının işiymiş gibi görünse de anneler bu işin mutfağı konumundadır.

 

 

Mangal için gerekli malzemeler: Mangal kömürü, mangal, gazete kağıdı, küçük tahta parçaları, mangal teli ve mangal maşası bu malzemelerin olması mangal yapmaya yetmez, mangalı kuracak olduğumuz yerin düz olması etrafında olası bir olumsuzluğa yol açacak kuru yaprakların çalıların arasında rüzgar yönünde olmaması lazım. Rüzgarı arkaya alıp mangal keyfine öyle başlamalı. Önce çıra ve gazete parçalarını hava alacak şekilde piramit sekli verilip tutuşturulup kömürün köz haline gelene kadar iyice yanmasının ardından mangal telini, etleri, sebzeleri yerleştirip pişmeleri için ara ara yellemeli,  ve mutlu son.

Güzelce pişen etleri aile bireyleri veya dostlarla afiyetle yeme vakti gelir. Mangal sonrası, kurulan hamakta kitabınızı okuma veya portatif sandalyenize oturup tavla oynama ya da közde kahve keyfi size kalmış…