Avokado ülkemizde hiç olmadığı kadar popüler bir dönemden geçiyor. Çünkü kendisinin salata ya da tostların içerisine koymaktan çok daha fazlası olduğunu öğreniyoruz. Sofralarımızda düzenli olarak yer aldığını pek söyleyemesek de yavaş yavaş kozmetik dolaplarımızda yerini almaya başladı bile.

Peki, avokado yağının faydaları nelerdir?

Avokado kozmetik amaçlı olarak vücudun pek çok farklı bölgesinde kullanılıyor. Bunların başında masaj yağı olarak, cilt için, saç ve saç derisi için kullanmak geliyor.

avokado-yağı-faydaları-Avokado-Yağının-Vücut-İçin-Faydaları-Saç-Faydaları-Avokado-Yağının-Cilde-Faydaları

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Avokado yağı A, D, E vitaminlerinin yanı sıra potasyum, protein açısından oldukça zengindir. BU sebeple cilt ile uyumlu ve son derece faydalıdır. Öncelikle içinde bulundurduğu E vitamini sayesinde cildin yenilenme ve iyileşme sürecini destekler. Yaraları, yara izlerini, akne izlerini daha çabuk iyileştirir. Aynı zamanda yaşlılık lekeleri ve yaşlılık izleri ile de savaşır. Kolajen üretimini desteklediği için cildin daha dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlar. Tabi en önemli özelliği ise cildi pek çok kremin aksine en alt tabakalarına kadar nemlendirir.

Tabi, her cilt tipi farklı olduğu için avokado yağının da ona göre kullanılması gerekmektedir. Yağlı ciltler gün aşırı kullanarak 5 damlayı geçmeyecek şekilde ciltlerine tampon hareketlerle uygulayabilir ve 15 – 20 dk. Beklettikten sonra ciltten bir pamuk ve tonik yardımı ile temizleyebilirler. Yağlı ciltler ise haftada bir maske olarak uygulayıp ardından matlaştırıcı bir temizleme köpüğü ile temizleyebilirler.

avokado-yağı-faydaları-Avokado-Yağını-epttavm

Avokado Yağının Saç ve Saç Derine Faydaları

Avokado lesitin denilen bir tabaka yardımı ile saçları sarar ve güçlendirir. Bu tabaka saçı güneş ışınlarından, ısıdan korur. Ayrıca aynı madde saçın nemini hapsederek daha uzun saçın daha uzun süre süre parlak, nemli ve güçlü görünmesini sağlar.

Avokado yağını sadece saçlara değil saç derisine de sürerek uzun süre bekletebilirsiniz. Bu işlem kuruyan saç derinizi canlandıracak, nemlendirecek ve kuruluğa bağlı dökülmeleri azaltacaktır. Ayrıca saç nemi artacağı için kırılarak ve koparak dökülmeler de ortadan kalkacaktır.

Kuru saçların haftada 3 kez maske yapması ve her seferinde en az 1 saat bekletmeleri gerekmektedir. Ardından şampuan ile yıkanmalıdır. Yağlı saçlar ise haftada bir kez 1 saati geçmemek üzere avokado yağı ile maske yapabilirler.

Avokado Yağının Vücut İçin Faydaları

Avokado yağı doymamış yağ içerdiği için ve içerisinde bulanan vitamin, mineral ve potasyum bakımından vücut için son derece yararlıdır. Bu sebeple diyet listelerinde mutlaka bulunmaktadır. Restoranların diyet menülerinde mutlaka avokado bulunan birden fazla ürünü bulunur. Vücut biriktirdiği yağları yakmak için sağlıklı yağlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle avokadoyu isterseniz öğün olarak tüketebilir, isterseniz de salataların içerisinde yağını kullanabilirsiniz. Tabi soğuk sıkım tekniği ile üretilmiş olmasına dikkat etmeniz önemli.

Avokado yağını buradan temin edebilirsiniz; soğuk sıkım avokado yağı  – kozmetik amaçlı avokado yağı