Gelin, son yılların popüler bitkilerden olan aloe vera ile tanışalım. Aloe vera bitkisinin yaprakları bol miktarda jelatin sıvı ile dolu olup; A, C, E, B1, B2, B3, B6, folik asit ve kolin vitaminleri içermektedir. Ayrıca bünyesinde çok sayıda aminoasid de bulundurur. Şifa kaynağı olan aloe vera jelinin; deri üzerindeki iyileştirme gücü, hücre yenileme ve iltihap giderme gibi birçok faydaları vardır. Jel; deri tahrişlerine, cilt yanıklarına ve küçük yaralara iyi gelir. Peki aloe vera ile cilt ve saç bakımının nasıl yapıldığını ve aloe vera suyunun nelere iyi geldiğini biliyor muydunuz?

 

Cilt Bakımı

Aloe vera bitkisinin besleyicilik ve tedavi edici özellikleri yönünden oldukça zengin olması, cilt bakımı için önemini de arttırıyor. Evde hazırlayabileceğiniz oldukça basit tarifli maskelerle; cildinizdeki kuruluktan kurtularak, pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz.
Tarifi: Bir adet aloe vera yaprağını kesip, jelini hindistan cevizi yağı ile karıştırarak maskeyi kolayca hazırlayabilirsiniz. Bu maskeyi uyumadan önce her gün yüzünüze sürüp bir süre bekleterek, pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

SAÇ BAKIMI

Aloe vera özü, saç tellerini derinden besleyip güçlendirir ve yumuşak olmasını sağlar. Aynı zamanda  doğal yoldan saç dökülmelerinin önüne geçer.
Tarifi: 1 adet aloe vera yaprağını kesip jelini çırptığınız 1 adet yumurta ile karıştırarak, 30 dakika boyunca saçınızda bekletin ve saçınızı durulayın. Bu maskeyi haftada 3 kere yapabilirsiniz.

 

ALEO VERA SUYU

Sindirim sistemine iyi gelip, kilo vermenize yardımcı olan aloe vera suyunu belki bugüne kadar duymamıştınız. Peki bu suyun nasıl hazırlandığını ve faydalarının neler olduğunu biliyor musunuz?
  • Doğru miktarda tüketildiğinde, aleo vera suyu sindirim sistemini düzene koyarak kabızlağa iyi gelir.
  • Aleo vera suyunun vücuttaki toksinleri atarak kilo vermenize yardımcı olduğu ve araştırmalara göre vücuda detoks etkisi sağladığı da bilinmektedir.
  • Ayrıca eklem ağrıları yaşayan hastaların da aleo vera suyu tüketmesi önerilir.
Tarifi: 1 adet aloe vera yaprağını kesip içindeki jeli çıkarın. Jelin içine ½  bardak su ekleyip blenderda karıştırın. Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin. Dilerseniz içine bal da katıp içebilirsiniz.