Kuşkonmazın mevsimi artık başladı. Bu mucize besini neden tüketmeniz gerektiği ise bu yazıda. Folik asit ve vitamin içeriği ile üreme sağlığını destekleyen kuşkonmazın tüketimi antik çağlara kadar dayanmaktadır. Detoksa yardımcı olması ve anti-aging yani yaşlanma karşıtı özelliğiyle dikkat çekiyor.

 

Kuşkonmazın Faydaları
Öncelikle kuşkonmaz, K vitamini, B vitamini (folat), C vitamini ve A vitamini açısından oldukça zengin bir besin. Ayrıca folat dışında da B1, B2, B3 ve B6 B vitaminleri bulunuyor. Lif, manganez, bakır, fosfor, potasyum ve protein için iyi bir kaynaktır.
Kuşkonmazda yüksek miktarda bulunan folat, sağlıklı bir kardiyovasküler sistem için çok önemlidir. Folat seviyesi düşük olunca kalp hastalıkları riski önemli ölçüde artar. Bir porsiyon kuşkonmazda günlük folat ihtiyacının yüzde 66’sı bulunmaktadır. Kuşkonmaz ayrıca potasyum açısından da zengin bir kaynaktır ve sodyum içeriği oldukça düşüktür.
Eski zamanlardan beri kuşkonmaz, artirit ve romatizma gibi şişkinliklerin tedavisinde kullanılmıştır ve PMS’a (adet öncesi sendrom) bağlı su toplanmasına da iyi geldiği düşünülmektedir.
Kuşkonmaz, inulin isimli özel bir karbonhidrat çeşidi içerir. Bu karbonhidrat kalın bağırsakta bulunan sağlığa iyi gelen bakteriler tarafından sindirilir. Beslenmemizde yeterli miktarda inulin bulunursa bu iyi bakterilerin gelişimi ve aktivitesi artar, bu da zararlı bakterilerin bağırsaklarımızda tutunmasını zorlaştırır ve bağırsak sağlığını korur.
Kuşkonmaz içerdiği folat sayesinde hücrelerin düzgün bölünmesi için gereklidir. Hamilelik döneminde yeterli folat alımı sağlıklı bir bebek için çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle özellikle gebelikten önce düzenli sıklıkta tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
Kuşkonmaz Tüketirken Dikkat Etmeniz Gereken Nokta
Kuşkonmaz bazı kişilerin tüketirken çok dikkatli olması gereken bir besindir. Böbrek sorunu veya gut problemleri olan kişilerin kuşkonmaz gibi pürin içeren yiyecek tüketimlerini kısıtlamaları veya kesmeleri gerekir. Pürinden çabuk etkilenen kişilerin bu maddeyi çok almaları sağlık sorunlarına yol açar. Vücutta fazla pürin birikimi fazla ürik asit birikimine yol açar. Ürik asitle bağlantılı sorunların iki örneği ise gut hastalığı ve böbrek taşı oluşumudur.
Kuşkonmaz Nasıl Tüketilmelidir

 

Kuşkonmazlar çok çabuk pişmektedirler bu yüzden pişirme süreleri az olmalıdır.
Kuşkonmaz çiğde çok güzel olur ve çiğ çiğ yenilebilir, salatalara eklenebilir veya tuzlanıp baharat ve sarımsakla güzel salatalar yapılabilir.
Peynirle çok güzel gider. 5 dakika fırınlanan kuşkonmazlar üzerine peynir rendelenir ve 3-5 dakika yine fırınlanıp üzerine limon sıkılarak çok güzel bir lezzet elde edilir.