Modası asla geçmeyen oyuncak lego hakkında ilginç bilgiler;
  • Şimdi dünyanın en büyük oyuncak şirketlerinden biri olan firmanın temelleri küçük bir marangozhanede atıldı.
  • Kurucu Ole Kirk Christiansen şirketin ismini Dancada “play well” (iyi oyun) anlamına gelen “LEG GODT’dan” esinlenerek koydu.
  • LEGO 2000 yılında British Association of Toy Retailers tarafından “yüzyılın oyuncağı” seçildi.
  • Forbes’in 2015 verilerine göre LEGO markası Ferrari’yi geçerek “dünyanın en değerli markaları” sıralamasında birinciliğe oturdu
  • Tüm Dünyada her yıl yılbaşı haftasında, her saniye 28 LEGO parçası satıldığı tahmin edilmektedir.
  • Dünyada ticari amaçlı üretilen en büyük LEGO seti Tac-Mahal modeli ve 5900 parçadan oluşuyor
  • Üretilen bütün lego figürlerin kafasında küçük bir delik bulunmaktadır. Bunun sebebi; küçük bir çocuk oyuncağı yutarsa delik vasıtası ile nefes alabilmeye devam etmesidir.
  • 2009 yılında İngiliz vatandaşı dünyanın en büyük “tam boy LEGO evini” inşa etmiştir. Bu ev için toplamda 3.3 milyon parça LEGO kullanılmıştır.
  • LEGO, ilk günden beri kendine özgü evrensel sisteme göre üretildiği için 1958 yılında üretilen bir parça ile bugün üretilen bir parça birbirlerine uyumludur.
  • LEGO dünyanın en büyük lastik üreticisidir. Lastikler küçük olabilir ama yılda 306 milyon ile Bridgestone ve Goodyear’dan daha fazla lastik üretilmektedir.
Ayrıca, LEGO içinde bir çok farklı tema bulunmakta. Bu temalar farklı hedef kitlelerini düşünerek oluşturulmuş gruplardır. Bu gruplar;
0-5 yaş arası çocuklar için oluşturulmuş bir seridir. Duplo parçaları normal lego parcalarından yaklaşık 8 kat büyüktürler. Çocukların parçaları yutmasını engellemek için bu şekilde tasarlanmıştır.
İtfaiye Binası, Hava alanı, Polis Merkezi aklınıza şehir ile gelen her şeyi bulabileceğiniz bir seridir.

Lego Technic

Technic parçaları normal lego parçalarından farklıdır. Daha çok iş makinaları, kara ve hava araçlardan oluşur.

Lego Creator

LEGO Creator seti 3 farklı model yapma imkanı sunar. Bu setlerde 2000-4000 parça bulunmaktadır. Bu serinin en fazla sevilen setleri modüler binalardır.

Legonun mimari binalar serisidir. Dünyadaki ünlü mimari binaları ufak ölçekte yeniden tasarlanmasına imkan sağlar.

Lego Super Heroes

Super Heroes içinde Marvel ve Dc Comics Lisanslarını barındıran bir temadır. Süper kahramanlar serisi Batman, Süperman , X-men gibi çizgiroman serilerini canlandırır

Lego Star Wars

Legonun en çok beğenilen temasından birisidir.

Lego Minifigures

Lego minifigürler İlk olarak 1978’de üretilmeye başlanmıştır ve getirdiği popülerlikten dolayı 2010 yılında ayrı bir tema olarak üretilmeye başlanmıştır. Her altı ayda bir farklı 16’lı seri halinde piyasaya çıkarılmaktadır. Her seride birbirinden farklı karakterler bulunmaktadr.

LEGO ürünlerini incelemek için tıklayın.