Geçtiğimiz günlerde LG ve Google arasında akıllı televizyon pazarında dengeleri sarsacak bir anlaşma imzalandı.  LG Smart Tv sahipleri yapılan bu anlaşmanın ardından televizyonlarında ki menüler aracılığıyla direk olarak Google Tv servislerini ve Google Play Movies uygulamasını kullanabilecekler.

Bu hamle sayesinde LG Smart Tv’ler  Android Tv’ler den sonra Google uygulamalarına erişebilen ilk Akıllı televizyonlar olacaklar.

Tv uygulamasını şuan için sadece Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İngiltere, Avustralya’da kullanıma açılacak.

Google Play Movies uygulaması ise maalesef Türkiye’nin şimdilik içinde bulunmadığı 104 ülkede kasım ayı içerisinde aktif olarak kullanılmaya başlanmış olacak.

lggoogletv-1l

İlk aşamada WebOs işletim sistemine sahip cihazlarda hayata geçecek olan uygulamalar. Önümüzde ki aylarda Net Cast 4.5  ve  4.0 kullanan cihazlar da kullanılmaya başlanacak. Bu sistem sayesinde kullanıcılar Google uygulamaları üzerinden Tv programları ve Filmleri standart veya yüksek çözünürlüklerde izleyebilecekler. Akıllı bulut sistemleri sayesinde ise Android özelliğe sahip tüm cihazlarından bu programlara ulaşabilecekler.

 

Güney Koreli Teknoloji devinin bu hamlesinden sonra açıkçası Rakiplerinin tepkileri neler olacak izleyip göreceğiz.