1- Lastik Boyutunuzu Öğrenin

Arabanız için doğru lastiğin hangisi olduğuna karar vermek için öncelikle boyutunu bilmeniz gerekiyor. Bunun için ilk yapmanız gereken arabanızın üzerindeki lastiklerin markasını, cinsini ve boyut bilgilerini öğrenmelisiniz.
Lastik cinsini ve boyut bilgilerini lastiğinizin yanak yüzeyine bakarak bilebilirsiniz.

 

2- Mevsim ve İklim Koşullarının Önemi

Yaşadığınız bölgede kar yağmıyorsa, karlı bir bölgede yaşamıyorsanız hava sıcaklığı ortalama +7 derecenin üzerindeyse, standart iklim şartları için tasarlanmış lastikleri tercih edebilirsiniz.

Yazlık lastik kampanyalarımızı görmek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Yaşadığınız bölgede kışlar zor geçiyorsa, ya da dağlık alanlara gidiyorsanız, kış lastiğinizle kara karşı hazırlıklı olmalısınız. Kış lastikleri, karda ve çamurda kullanım için özellikle test edilir ve zorlu kış kullanımlarında daha fazla güvenlik sağlar. Kış lastikleri, yağmurlu havalarda, +7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında, yaz lastiklerinden daha yüksek ve güvenli performans gösterir.
Eğer tercihiniz kış lastiklerinden yanaysa sitemizdeki kış lastik kampanyalarına bakabilirsin.

 

 

3- Seçiminizi Kullandığınız Alana Göre Yapın

 

Arabanızı ağır yükler taşıman için kullanıyorsanız lastik seçerken bu durumu önceden hesap etmeniz gerekmektedir Doğru yük sınıfına ait lastiği seçtiğinizden emin olmak için lastiğinizin yük değerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunların yanı sıra arabanızın fabrika çıkışında üzerinde bulunan lastiklerin hız indeksinin altında bir değere sahip olan lastikleri kullanmamaya dikkat edin.

 

4- Doğru Lastik Seçimi

Doğru lastik seçimi size yakıt tasarrufu, güvenlik ve uzun ömür sağlayacaktır. İyi bir lastik ıslak yol şartlarında arabanızın daha kısa mesafede durmanızı sağlar. Doğru lastik seçimi bu nedenle hayati önem arz ediyor.

 

 Lastik kampanyalarına buradan bakabilirsiniz.