Köpeğimiz ve bizim aramızdaki en güçlü ilişki paylaşımla sağlanır. Bu nedenle pozitif köpek eğitimi programı esnasında özellikle köpek sahibiyle beraber yaşamakta olduğu kendi ortamında çalışmak son derece önem taşır. Pozitif köpek eğitimi,  köpek eğitiminde ceza yönteminin değil, ödüllendirerek gerçekleştirilen motivasyona dayalı bir yaklaşımdır.

İlk olarak köpek eğitiminde takip edilmesi gereken temel süreçler vardır. Bunlar;

  • Yavrunun yaşam alanının organize edilmesi
  • Yavrunun tasma ve sevk kayısına alıştırılması
  • Tuvalet eğitimi

Yavrunun yaşam alanının organize edilmesi,

Köpeklerin eğitimi sırasında evde onlara belli bir alan belirlenmelidir. Bu bazı köpekler için kendi bahçelerinde bir kulübe, bazıları için evin ufak bir odası olabilir.


ePttAVM.com’da bulabileceğiniz birbirinden farklı ürünler arasından sizin için seçtiklerimize mutlaka göz atın:

  • Köpekler için Villiam kulübe yatak
  • Oscar ahşap köpek kulübesi
  • Wowpaw mini series sartex köpek yatağı
  • Gigvi Snozy Friend köpek yatağı

 

Yavrunun tasma ve sevk kayısına alıştırılması;

Öncelikle köpeklere rahat edebileceği bir göğüs tasması takılmalı ve alışması için belli süre çıkarılmamalıdır. Daha sonrasında ufak gezintiler yapmaya başlanabilir. Dışarı çıktığı ilk zamanlarda yürümek istemezse mama verilebilir. Bu şekilde tasmaya kolayca alışmaya başlar.

Ayrıca tasma tercihi yapılırken köpek eğitim ve yürüyüş tasmaları tercih edilmelidir.

 

Tuvalet eğitimi

Köpeğin tuvalet eğitimine, kaç haftalık olduğuna bakmaksızın, eve geldiği ilk gün başlamakta fayda vardır. Köpeklerde tuvalet eğitimi çok önemlidir ve eğitim süresince sabırlı olmak gerekir.

İlk olarak tuvalet eğitimi için köpek tuvalet eğitim pedi, köpek eğitim tuvaleti ve tuvalet eğitim spreyi alınmalıdır. Daha sonrasında köpeğinizin tuvalet saatlerini düzenlemek ve hep aynı zaman diliminde köpeğinizi gezdirmeniz gerekir.

 

ePttAVM.com’da bulabileceğiniz birbirinden farklı köpek eğitim ürünlerine incelemek için tıklayabilirsiniz.