Yaz geldi çattı, havalar ısınmaya başladı. Klima satışları genellikle havaların ısınmaya başlaması, hatta çekilmez derecede sıcakların ortaya çıkmasıyla hızlanıyor. Fakat sadece yazın değil, kışın da iyi bir iklimlendirme aracıdır.

Satış Sonrası Servis Hizmeti

Satın alım sonrasında da rahat etmeniz için, Klimanızı alacağınız firmanın satış öncesi ve sonrası hizmetlerinin olması gerekir. Alacağınız klimanın montaj ve kurulumunun servis tarafından yapılıp yapılmadığına dikkat edilmesi gerekir

Kullanım Yeri ve Ortamın Büyüklüğü

Klima satın alırken önceliklerinizden biri de kullanım yeridir. Cihazı evde mi yoksa iş yerlerinizde mi kullanacağınız önemlidir. Seçiminizi mekana göre yapmalısınız. Alanın büyüklüğü, alanda olacak kişi sayısı gibi kriterler tercihinizi etkileyecektir.

Klima seçiminde en önemli konulardan bir tanesi klimanın kaç BTU özelliğine sahip olması gerektiğidir. Yani klimanın ne kadarlık bir soğutma ya da ısıtma etkisinin olması gerektiğidir. BTU hesaplama, öncelikli olarak klima kullanılacak olan alanın metre karesini bilmek gerekiyor. Metrekareyi 2,2 ye bölerek ve daha sonra 1000 ile çarparak klimanız kaç BTU olması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hangi Tip Klima?

Klimalar genel olarak Duvar Tipi, Mono Split, Salon Tipi, Slim Dizayn ve Yertavan Tipi şeklinde gruplara ayrılıyor. Bunlardan en çok model zenginliği sunanlar ve kullanım avantajı sunanlar Duvar Tipi klimalar ve genellikle ev ve küçük ofislerde bu tip klimalar tercih ediliyor

Sessiz Çalışan Klimalar

Klima satın almadan önce ses çıkarma değerlerini de göz önüne almalısınız. Ev ve iş yerleri için sessiz çalışma özelliği önemlidir. Ancak mağaza, alışveriş merkezler ve gösteri alanları için kalabalıkta daha çok verim sağlaması önceliğiniz olmalıdır.

Enerji Tüketimi

Enerji tüketimi klima seçiminde önemli bir detay. Soğutma ve ısıtma işlevlerini sunarken ne kadar enerji tükettiğine dikkat edilmesi gerekir. Enerji verimliliği çok önemli olduğu için en az elektrik  tüketen A ++ teknolojisine sahip, EER değeri en yüksek olan klima markasını ve modelini seçmeliyiz. EER değeri soğutma modunda elektrik tasarruf ve verim değeridir. Bu değer ne kadar yüksek olursa klimanın enerji tüketimi o kadar az olur.

 

ePttAVM.com’dan klima modellerimi incelemek için lütfen tıklayın.