Soğuk, sisli, yağmurlu ve karlı havalarda aracınızın kullanımı her zamankinden daha zordur ve buna bağlı olarak motorlu araçlarınız daha fazla bakım ister.

Peki, siz aracınızın kışa ne kadar hazır olduğunu düşünüyorsunuz? Zorlu kış şartları öncesi aracınızın bakımını yaptınız mı?

İşte sürüş keyfini yaşatması için aracınızın sizden istedikleri:

 

Motor Verimi:

Motorunuz kötü hava koşullarında daha zor çalışır veya hiç çalışmayabilir. Bozuk rölanti ve avans ayarı, düşük güç, stop etme gibi sürüş problemleri varsa aracınızı bir servise götürünüz.

 

Yağ:

Motorunuzun yağını aracınızın kullanım belgesinde belirtilen sürelere göre değiştiriniz (10000, 15000 … km)

 

kışın-araç-bakımı-nasıl-olur

Yakıt:

Yakıt deponuzu olabildiğince yarıdan fazla seviyede kullanmaya/bekletmeye çalışın. Bu şekilde dolu tutulan depo, borulardaki donmayı önleyecektir. Tabii bunun için yakıt sistemindeki nemin donmasını önlemek adına deponuza ayda bir kez bir şişe buzu önleyici katık ekleyin.

 

Ateşleme Sistemi:

Aracınızın ilk harekete geçme zorluklarına karşı götüreceğiniz serviste ateşleme sisteminizi de kontrol ettirin.

 

Soğutma Sistemi:

Soğutma sistemi iki yılda bir tamamen boşaltılıp temizlenerek tekrar doldurulmalıdır. Soğutma sıvısının seviyesini, termostatta sorun olup olmadığını, kayış ve hortumların durumunu el ve gözle kontrol ediniz.

 

Akü:

Kışa girmeden önce akünüzü kontrol edin zira zorlu kış şartlarında soğuk motoru harekete geçirmek daha fazla enerji gerektirir. Akünüz zayıfsa test ettiriniz veya eskidiği anlaşılmışsa yenisiyle değiştiriniz.

 

Cam Silecekleri:

Cam sileceklerinizin çalıştığından emin olun. Sertleşmiş veya aşınmış silecekler yağışlarda ve buzlanmaya elverişli havalarda sizi beklenmedik zor durumlara düşürebilir. Cam sileceği sıvı deposunu mutlaka doldurunuz.

 

Lambalar/Farlar:

Aracınızda bulunan tüm lambaları kontrol ederek çalıştığından emin olunuz. Lambaların üzerini kapatan kir ve lekeleri sürüş öncesi bezle siliniz ki hem sizin hem de çevrenizdeki sürücülerin görüşünü rahatlatın.

 

Lastikler:

Lastiklerinizin dişlerine göz atarak eskimişse ağır kış şartlarını bu lastikle geçirmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeden yenisiyle değiştiriniz. Lastik hava/basıncını ayda bir kontrol ediniz. Ayrıca her yıl belirlenen sürelerde kanun kapsamında olan ticari araçların, kış lastiği takması zorunludur.

 

Frenler:

Fren sisteminin aynı oranda tuttuğundan emin olunuz. Farklı tutuş güçleri aracınızı olası durumlarda farklı yönlere iter.

 

Egzoz:

Egzoz sisteminde, gövde ve döşemede kaçak ve deliklere karşı son bir kontrol yapınız. Araç egzozunuzu kapalı garaj ve benzeri yerlerde test etmeyin.

 

Gövde Bakımı:

Kış öncesi aracınıza yaptıracağınız cila, yağışla gelen tortu ve birikintilerin aracınızı zedelemesini, kirletmesini engeller. Yine ayda bir kez aracınızı yıkatmanız da yağışlı havalarda gövdeye zarar veren ve vermek üzere olan tüm kirleticilerin önüne geçer.

 

Hem aklınızda hem yanınızda bulunması gerekenler:

Battaniye, ilk yardım çantası, lastiklerinize uygun kar zinciri, ışıldak veya reflektör gibi uyarı araçları, alet kutusu, akü şarj kablosu, olası yola saplanmalar için paspas, küçük bir kürek, eldiven, havlu, uzun süre saklanabilecek yüksek enerjili kuru gıda, yıkama/içme suyu ve gerekli ilaçları da aracınızın bagajında bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

İyi sürüşler.