Kaniwa nedir?

Kaniwa, Güney Amerika’nın Peru, Arjantin, Bolivya, Ekvador, Şili ülkelerinde yetişen ve M.Ö. 1200’lü yıllarda yer alan İnka Medeniyetinden bu yana tüketilen bir bitkidir ve geçmişi Azteklere kadar dayanır.

Protein ve amino asit zengini mükemmel bir tahıldır. Demir oranı son derece yüksektir ve glüten içermez.
Kaniwa, yüksek seviyelerde flavonoidler ihtiva etmektedir Flavonoidler hücrelerin zarar görmesini engelleyen güçlü antioksidanlardır. Ayrıca kaniwa, esansiyel aminoasitler bakımından tam protein kaynağıdır. Koyu kırmızımsı-kahverengi renkli kaniwa, kinoaya akraba bir tahıldır ancak boyut olarak yaklaşık yarısı büyüklüğündedir; o nedenle de hızla pişer.
Kinoa ve Kaniwa arasındaki en temel farklardan biri de, kinoada bulunan saponin maddesinin kaniwada bulunmamasıdır. Saponin sabunsu bir maddedir ve suda erir. Bulunduğu ortama ekşimsi acımsı bir tat verir. Ve bu nedenle kuzen kinoa, bu baskın tadın yok edilmesi için mutlaka birkaç defa yıkanmalı ve saponinden arındırılmalıdır. Kaniwa da bu şart değil. Kaniwa, kinoa gibi cevize benzer bir tada sahiptir ve çok yönlü kullanılır.

Ürünün Kullanılabileceği Yemek Türleri

Kaniwayı, çorbalarda, kek ve tatlılarda, dolmalarda, meyve-sebze salatalarından, ekmeklere, hamur işi süslemesine, bulgur niyetine ya da bağımsız, çok yönlü kullanabilirsiniz.
Kaniwa Pişirme Önerisi: Kaniwayı yıkayıp çok ince bir süzgeç yardımıyla suyunu süzün (opsiyonel). 1 bardak Kaniwa için 2 su bardağı sıvı kullanın. Bir taşım kaynatarak ısıyı azaltın ve 15 dakika pişirin.
Kaniwa durulanmalı mı? Saponin içermediği için piştiği şekliyle kullanabilirsiniz, durulamaya gerek yoktur.

 

ePttAVM.com’dan Kaniwa siparişi vermek için burayı tıklayabilirsiniz.