Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır?

Aralıklı beslenme: Gün içerisinde aralar belirlenir ve beslenme sadece o saatler arasında gerçekleşir. Örneğin 4 ya da 6 saat olmak üzere aralar belirlenir. Toplam yemek yeme süresi ise 8 saattir. Yani günün 16 saati aç geçirilir.

Günde tek öğün beslenme (24 saat açlık): Bu tipte ise normalde 3 öğün olan beslenme tek öğüne indirilir. Diyelim ki bunu denemeye karar verdiniz. İki öğün atlıyorsunuz.

Şöyle yapıyoruz: İlk gün normal besleniyorsunuz. En son gece 21:00’de mi yediniz? Son öğünü de tükettikten sonra ertesi gün 21:00’e kadar hiçbir şey yemiyorsunuz. Saat 21:00’de tek öğün beslenip günü tamamlıyorsunuz.

Bu noktada aklınıza “Peki ben o zaman istediğim kadar yiyebiliyor muyum?” sorusu gelebilir. Evet, karbonhidrat da tüketebilirsiniz bu öğünlerde, protein de.

Açlık sürecinde su, soda, yeşil çay, kahve gibi şekersiz ve tatlandırıcısız içecekler tüketebilirsiniz

Aralıklı oruç ve faydaları

Büyüme hormonunun artmasını sağlar. Bu diyette aç kalınan süre boyunca kandaki insülin düşer. Pencere dediğimiz açlık süresince büyüme hormonu böylece tetiklenerek artar. Bu da kas yapımı ve yağ yakımını hızlandırır.

-Serbest olan gıdalar karbonhidrattan uzak durmanızı sağlar. Aynı şekilde sağlıklı gıdalar tüketerek daha dinç ve zinde olursunuz.

-Kalp ve şeker gibi hastalıklarda risk azalır. İnsülin seviyesi düşeceği için insülin hassasiyeti düşer, aynı şekilde diyette izin verilen sağlıklı gıdalar sayesinde kolesterol düşer, kalp rahatsızlıklarının önüne geçilmesinde fayda sağlar.

-Yaşlanma gecikir, hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Çünkü uzun süreli açlık, hücrelerdeki oksidatif radikallerin birikmesini azaltır. Böylece protein, lipid ve nükleik asitler oksidatif zarara maruz kalmadığından yaşlanma ve hastalık gibi sorunlardan uzak kalmak mümkün olur.