Psikolog Zeynep Selvili Çarmıklı’nın psikoloji metaforuna dayanan Pembe Fili Düşünme kitabı İnkılâp Kitabevi’nden yayımlandı. Çarmıklı kitabında, psikoloji alanında özellikle ilgilendiği Kabul ve Kararlılık Terapisi, Şefkat Odaklı Terapi, Öz-Şefkatli Farkındalık kavramlarını kendi deneyimlerinden örnekler vererek anlatıyor.
Pembe Fili Düşünme! Kitabın kapağında yazan bu cümleye pek de inanmamanız gerek. Çünkü siz ne kadar kendinizi zorlasanız da pembe fili bütün kitap boyunca düşüneceksiniz. İnandığınız beyniniz sizi sürekli bir oyuna düşürecek ve size de kurduğu tuzakla bu oyunların bir parçası haline getirecek. Kendinizi bol bol sorgulayacak ve kendinizle bol bol yüzleşip mücadele edeceksiniz.
Bu kitapta yazarın panik atağını nasıl atlattığını ve bir şeyi düşünmemek için çabaladıkça daha fazla düşündüğümüzü ve hem düşüncelerin hem de duyguların gelip geçmesine izin vermediğimiz anlatılıyor. Kitabın içerisinde pembe fili düşünmemenizi istediği bir bölüm de bulunuyor.
Yazar bu kitabında sadece başarı, mutluluk sevgi gibi pozitif duygu, düşünce ve olaylara odaklanılan bir insan hayatının eksikliğine değinerek; acıyı, üzüntüyü, başarısızlık ve yetersizliği arka planda bırakmaya çalışmanın iyi olmadığını, onların da ihtiyaçlarımızdan olduğunu vurguluyor.
Psikolog Yazar Zeynep Selvili Çarmıklı, kitabın kapağında bile pembe fili düşünmemek için kendisiyle yaşadığı savaşı yansıtıyor. İlk bakışta kitap hakkında pek açıklayıcı bir açıklama yok gibi görünse de aslında kitabı çok iyi anlattığını ve özetlediğini söyleyebilirim.

 

Tanıtım Bülteni

Pembe fili düşünmemem gerekiyor. Tamam, o zaman kocaman, gri bir balina düşünürüm. Pembe fili düşünme. Balinalardı değil mi su püskürten? O kadar zaman nefeslerini mi tutuyorlar, ne yapıyorlar? Pembe fili düşünme. Geçenlerde aldığım kitabı da düşünebilirim. Pembe fili düşünme. Çok heyecanlıyım başlamak için. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünmemem lazım. Acaba kaç defa düşündüm? Pembe fili düşünme. Böyle de düşünmemem lazım galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Mini mini bir kuş donmuştu, pencereme konmuştu. Pembe fili düşünme. Of kaç dakika oldu acaba? Pembe fili düşünme. Dakika tutmayı unuttum galiba. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme. Acaba telefonum nerede? Kılıfı da pembe! La la la la. Pembe fili düşünme. Pembe fili düşünme.
Baskı Tarihi:Mart 2018
Sayfa Sayısı:208
ISBN:9789751038760
Yayınevi:İnkılâb Yayınları
Kitabın Türü:Psikoloji
Satın Almak İçin Tıklayınız