Öncelikle isterseniz WoW nedir abi diyenler için kısaca bir açıklama yapalım. World of Warcraft (çoğunlukla WoW şeklinde kısaltılmaktadır), Blizzard tarafından geliştirilen bir MMORPG yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunudur. 2 Eylül 2001’de duyurulmuş ve 23 Kasım 2004’de satışa sunulmuştur.

Bende 2005 yılında tanıştım bu uçsuz bucaksız dünya ile iki ayrı tarafın olduğu alliance ve horde, birçok farklı oyun karakterinin bulunduğu bir dünya. Daha öncesinde Knight Online oynamışlığım olsa da MMORPG dünyasına tamamı ile yeni bir oyuncuydum. Nasıl oynanır, ne gibi ekipmanlara ihtiyaç duyulur veya oyununun hikayesi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildim. O kadar bilmiyordum ki ilk 3 ayın sonunda 40. levele ulaşabildim. İşin kötü yanı oyunda Türk oyuncu bulmak ayrı bir sıkıntı, bulduğunuz Türk oyuncunun oyunu biliyor olma olasılığı ise ufak bir İK süreci gerektiriyordu.

Oyunda zaman geçirdikçe büyülü Azeroth dünyasının içinde kaybolmaya başlıyorsunuz. Yeni başlayacak olan arkadaşlara en önemli tavsiyem lütfen görevleri yaparken mümkün olduğunca okuyun ve hikayenin içinde yaşayın. Lich King ile tanışın, Deathwing’in Stormwind’e saldırışına şahitlik edin, pandalar ile asya kültürünün derinliklerine inin.

logitech-WoW-FRP

Şu anda kulaklarımda “abi eskisi gibi değil ki ah nerde o vanilla zamanları” dediğinizi duyar gibiyim. Bence güzel bir ekibiniz ve güzel bir ekipmanınız varsa oyun hala çok keyifli. Evet hikayenin zaman zaman çığırından çıktığı doğrudur. Blizzard’ın bir yerlerden para kazanması gerek onlara da hak vermek lazım.

Peki oyundan nasıl keyif alabiliriz öncelikle güzel bir klavye sahibi olmanızı tavsiye ederim uygun fiyatlı bir ürün tavsiye etmem gerekirse A4 Tech tercih edin derim. Ancak  daha iyi bir klavye istiyorum diyorsanız benim için tek tercih var oda Logitech. Daha fazla seçenek için epttavm’yi ziyaret edebilirsiniz.

Şunu da belirtmek isterim ki oyun level alma aşaması bittikten sonra başlıyor. O yüzden en yüksek levele gelene kadar sabretmeniz gerekiyor. Levelling bittikten sonra oyun artık sizin isteğinize göre şekillenmeye başlıyor. Üç ana başlık var aslında PVP ( oyuncu oyuncuya karşı ), PVE ( oyuncu çevreye karşı ), son olarak da RP ( rol yapma ).

 

PVP

For the horde nidaları ile savaş alanlarında rakiplerinize üstünlük sağlamak için kendinizi geliştirebileceğiniz birçok savaş alanının olduğu bir oyun sistemi. Ayrıca 2v2, 3v3 ve 5v5 arenalarda takımınızla birlikte şampiyonluk yarışına girebilirsiniz. Bu rada topladığınız onur puanları ile kendinize yeni eşyalar alabilir ve yenilmezliğe doğru gidebilirsiniz. Şahsi olarak PVP oyun seçeneğinde çok fazla zaman geçirmedim. Oynadığım süre boyunca PVE tarafında  zaman geçirdim. PVP oynayacakların en zorluk çekeceği nokta karakterin nerdeyse tüm skillerini kullanmak zorunda oldukları ve klavyenin tuşlarının sınırlı olması. Bu sebeple ekstra tuşlara ihtiyacınız olacaktır. Razer’ın bu konudaki çözümleri gerçekten çok başarılı.

 

PVE       

Güzel bir arkadaş grubunuz var ise  oyun oldukça eğlenceli olacaktır, tabi bu grup 10-25 kişi aralığında olması gerekiyor. Son pakette bu düzen biraz değişmiş olsa da düzenli bir  raid takvimi için bu sayılarda  oyuncu grubuna ihtiyacınız olacaktır. Arkadaşlarınızı topluyorsunuz tank, healer, dps bütün mahalle zindanlara giriyorsunuz. Birçok farklı boss var oyunda amacımız mümkün oldukça çok boss öldürmek. Her öldürğünüz bosstan belli eşyalar düşüyor. Her zindanın seviyesi farklı, buna bağlı olarak düşen eşyalarda farklılık gösteriyor. Hikayeden tanıdığımız bütün şahsiyet ve mahlukatları buralarda görmek mümkün. Birde sürekli bir Thrall’ı kurtarma çabamız oluyor.  Tabi burada takım çalışması çok önemli herkes görevini kusursuz bir şekilde yerine getirmesi gerekiyor.  Takım iletişimi için kullandığımız programlar vardı bu sebeple güzel bir mikrofon kulaklık setine ihtiyaç duyacaksınız.  Fiyat performans olarak önerebileceğim Logitech G230 kesinlik pişman olmayacağınız bir ürün.

RP         

Bu mod FRP severlerin çok eğlenebileceği ve tam anlamıyla WoW hikayesine kendinizi kaptırabileceğiniz ve yaşadığınız dünyadan komple soyutlaşabileceğiniz bir mod. Oyunda RP serverları mevcut. Merak ederek girdim birkaç defa çok enteresan kafalarda oyun keyfini süren insanlar vardı. FRP oynadığım zamanları hatırlattı bana.

 

WoW çok büyük bir dünya tek bir yazıda her şeyi anlatmak mümkün değil. Hikaye ve oyunun detayları hakkında yazılarımız ilerleyen günlerde sizlerle olucak. Bizi takip etmeye devam edin 🙂