Facebook’ta sürekli gördüğünüz ”Sponsorlu” içerikler size nasıl gösteriliyor? Neden görüyorsunuz? Hiç merak ettiniz mi?

Facebook’un kullandığımız telefonların mikrofonundan bizi dinliyor olabileceği söylentilerini yıllardır duyuyoruz. Peki ama Facebook, gerçekten de milyarlarca kullanıcısını tek tek dinliyor olabilir mi?

Bu dinlemeyi tabii ki bizim ne yaptığımızla ilgilendikleri için değilde sponsorlu reklamların hedef kitlesi ve ilgi alanlarımızı öğrenip, buna göre nokta atışı yaparak reklam göstermek için yaptığı söylentileri uzun zamandır gündemde.

Dünya çapında ciddi anlamda Facebook kullanıcısı kendilerinin dinlendiğini düşünüyor. Dinlendiğini düşünen insanlara göre, o an ne hakkında konuşuyorlarsa bu konuşmanın ardından, konuşulan konu hakkında Facebook’ta reklamlar görmeye başlıyorlar.

Gerçekten Facebook kullanıcıları dinliyor olabilir miydi?

Aslında Facebook’ta görmüş olduğunuz bir reklamla, o an konuştuğunuz bir şeyin alakası yok.

Örnek vermek gerekirse: İnternetten bir ürünü ya da herhangi bir şeyi arattığınızda, Facebook bu internette arattığınız, baktığınız ürünü direk size gösteriyor.

Facebook, asla böyle bir dinleme yapmadığını her fırsatta dile getiriyor.

Facebook yaptığı açıklamada;

Sosyal ağların haber akışı ya da reklamlar için bilgi sağlamak adına asla mikrofonlardan yararlanmadığını, insanların ilgi alanları ve demografik bilgilerine göre reklamları sunduğunu açıkladı.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Facebook bizi dinliyor mu?