Son zamanlarda bizim evin gündemi kedi sahibi olmak istememiz. Kafamızda soru işaretleri var. Sorumluluğumuza alacağımız kedinin bakımı, bizi sevmesi için neler yapabilmemiz ve kızımız Duru’nun alışması vs. Uzun zamandır araştırdığım ve topladığım bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Bizim gibi evine kedi alacaklar için umarım faydalı olur.

Neden Kedi?

Yapılan araştırmalara göre evcil hayvan beslemenin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri ortaya çıkmıştır. Stres azalması, bedensel açıdan dengede kalmak ve yorgunluğa karşı koruyucu kalkan görevindedir. Bunun için de evde beslemek için ev ortamına uyum sağlayacak, kedi tercih sebebi oluyor.

Sevildiklerini hissettiğinde bu uyum daha da artacaktır. Özenli bakım, hijyen, dengeli beslenme, ilgi ve bol bol sevgi, kedinin ihtiyacı bu kadar.

kedi-bakımı-nasıl-yapılır

Kedi Beslemek Masraflı mı?

Bu soruyu araştırdığımda bunun hiçte masraflı olmadığını gördüm. Kedinin neye ihtiyacı var. Aylık mama paketleri, su, kum ve tırmalama ağacı, işte hepsi bu kadar. Tabi ki sağlığı için aşıları, tıraş olması ayrıca bakımdır.

Bir kediyi yavru olarak evinize aldıysanız öncelikle tuvalet eğitimi için kumu ve kum kabı en az kendiniz kadar özel olmalıdır. Çünkü tuvalet eğitimi çok önemlidir.  Kediniz yavruyken kuru mama tercih edilmemelidir. Kedilerinde bir damak tadı olduğunu kabul edip konserve mamaları ya da yaş mamaları tercih edebilirsiniz. Ev yemeklerine alıştırıldığında kuru mamayı tercih etmeleri imkansız olacaktır.

Bizim aldığımız kediyi ve evimize geldiğinde yaşadığımız tecrübelerimi paylaşmaya devam edeceğim.