Gün içerisinde halledilmesi gereken küçük küçük işler biriktikçe altından kalkılamayacak dağlara dönüşüyor. Bazen çok küçük bazen de hiç yapmak istemediğimiz büyük işleri erteleyerek aslında hem zihnimizi hem de psikolojimizi yorduğumuzun farkında bile değiliz.

Bu psikolojik yükten kurtulmak için bazı küçük adımları takip etmek yeterli aslında. İşleri bır sıraya soktuğunuzda aylardır ertelediğiniz işlerin nasıl da yarım gün içerisinde çözüldüğüne siz de şaşıracaksınız.

Adım 1: İşleri Anlamlı Parçalara Bölün

Özellikle çok büyük ve karışık işlerde, iş adımlarını parçalamak ve her adımda o işin bir kısmını bitirmek oldukça yararlı ve daha az yorucu olacaktır. Tüm işi bir arada yapmaya çalıştığınız zaman büyük olasılıkla sıkılacaksınız. İşleri bölümlere ayırmak sıkılmadan bu işi tamamlamanızı sağlayacak.

Adım 2: Önceliklendirme Yapın

Yapmanız gereken ancak uzun zamandır ertelediğiniz bir işi ele alın ve ona şöyle bir soru sorun ‘Hangi aşamasını yapmazsam ya da geç yaparsam sorun çıkar’ cevap verdiğiniz parça ilk yapmanız gereken parçasıdır işin. Onu hemen halledin. Diğer parçaları ise daha sonra yapılacak, başkasından yardım istenecek, vakit kalırsa yapılacak şeklinde bölümlendirin.

 

Adım 3: İşe Erken Başla

Önemli, zor ya da yapmak istemediğiniz bir işi yapmak zorunda olduğunuzda o işe erken başlayın. Erken başlamanın avantajı şudur; gün içerisinde sizi işten uzaklaştıracak pek çok dış etken olacaktır. Kötü bir haber, acil çıkan başka bir iş veya işten kaytarma dürtüsü. Tüm bunlar gelip sizi bulmadan önce o işe başlamış olun.