Barney Stinson ile hayatıma girdi bu cümle her bölüm giydiği takım elbiseleri ile hayranlık uyandırdı. Peki, haklı mıydı kesinlikle haklıydı, takım elbise erkek için vazgeçilmezdir. Ne kadar kaçmaya çalışsanız da o takım elbiseyi muhakkak giyersiniz. Mezuniyet balosunda, iş mülakatlarında, işe girdikten sonra giymek zorunda kalacaksınız. Bunların hepsinde takım elbise giymekten kaçmayı başardıysanız kaçamayacağınız bir gün var oda düğün gününüz.

Peki takım elbise özel günlere veya özel anlara ait bir kombin mi? Kesinlikle kabul etmediğim bir fikir bu. Rutin hayatınızda da takım giymeye başladığınız zaman fark edilmeye, diğer herkesten bir adım daha öne geçmeye başlarsınız. Aslında sebebi çok basit, toplumda takım elbisenin özel günlerde  veya davetlerde giyileceğine dair bir algı mevcut. Siz her gün takım elbise giydiğinizde insanların kafasında bir soru uyandırıyorsunuz “Bugün ne var acaba ?” Kadın veya erkek fark etmeksizin takım giyen erkek dikkat çeker.  Her takım elbise aynı etkiyi yaratmayabilir. Her kıyafette olduğu gibi takımda da güzel ve çirkin var ve maalesef güzel bir takım ucuz olmuyor. Dikkat çekmesinin bir diğer sebebi de bu aslında; güzel, kaliteli bir takımın pahalı olduğunu herkes biliyor. Ünlülerin arasında bu tarzı benimsemiş ve gerçekten mükemmel giyinen bir çok isim var örneğin;

David Beckham;

d

Brad Pitt:

b

Örnekleri çoğaltmak mümkün tabi ki de; George Clooney, Daniel Craig, Bradley Cooper, Zac Efron, Hugh Jackman…

Sanırım ne demek istediğimi artık anlamışsınızdır. Peki nedir bu işin incelikleri nelere dikkat edilmeli;

 • Kesim ölçülerinize uygun olmalı.Dünyanın en pahalı takımı da olsa emanet duran bir takım ortaokula yeni başlamış, annesinin seneye giysin diye aldığı çocuğun kıyafetinden hiçbir farkı olmaz. Resim her şeyi anlatıyor bence 🙂

Takim-elbise

 • Gömlek seçimi ikinci kritik süreç. Manşet kol, takımın havasına hava katacak bir detay. Kol düğmesi güzel seçildiğinde mükemmeli yakalamışsınız demektir.
 • Puantiye takıma çok şık bir görüntü katabiliyor. Fakat boyutları çok önemli ne fark edilmeyecek kadar ufak nede çok abartılı büyük olmamalı. Kravat veya gömlekte puantiye detayı kullanılabilir.
 • Yeri gelmişken bir şehir efsanesinin de gerçeğini paylaşmak isterim. Birçok satıcı veya çevrenizdeki kişiler ceketlerin iç ceplerini kullanmamanızı çünkü bütün takıma zarar vereceğini söylerler. Bu bilgi kesinlikle yanlış! Konser bileti, kartlık gibi objeler kesinlikle cekete bir zarar vermezler.
 • Üç parça bir takım giyiyor iseniz kesinlikle yeleğiniz hantal olmamalı. Yelek vücudunuza yakın durursa bu size hem slim hemde modern bir görünüm verecektir.
 • Yakanız kesinlikle kravatınızdan daha geniş olmamalı.
 • Oturduğunuzda her zaman ceketinizin düğmelerini açın
 • Eğer ceketiniz iki düğmeli bir ceket ise asla alttaki düğmeyi iliklemeyin her zaman üstteki tek düğmeyi ilikleyin.
 • Takımı çok fazla aksesuar ile boğmayın.
 • Açık renk bir takım giyiyor iseniz koyu renk bir mendil tercih edin.
 • Mümkün olduğunca cep mendili kullanın.
 • Takım elbise giyiyorsanız asla spor saat kullanmayın. Sporda taktığınız saatiniz bırakın spor kıyafetinizle kalsın o saatlerin takım elbisede kesinlikle yeri yok.