Oyuncak seçimi çoğu ebeveyn tarafından önemsenmese de, oyuncakların çocuk gelişiminde ayrı bir yeri ve önemi var. Oyuncaklar, çocuklarda merak uyandırabilmeli, girişimciliği ve hayal gücünü artırabilmelidir. Peki hangi yaş grubunda, hangi oyuncakları tercih etmeliyiz? Sizler için çocuğunuzun zeka ve fiziksel gelişimine yardımcı olabilecek oyuncakları bir araya getirdik.

0-6 Ay Dönemi

Bebekler ilk 2 ay işitme ve görme açısından daha baskın olurlar. Bu dönemde hafif sesler çıkaran ve yatağa asılan müzikli oyuncakları veya çıngırakları tercih edebilirsiniz. 2 aydan sonra ise görme duyuları daha da geliştiği için parlak ve zıt renkleri bir arada bulunduran nesneler veya sallayabileceği objeler ilgilerini daha çok çekecektir.

 

6-9 Ay Dönemi

Altı aydan büyük bebekler daha hareketli oldukları için yuvarlanabilir, dönebilir, 9. aya doğru oturabilir ve emekleyebilirler. 1 yaşa doğru ise ayaklanabilirler. Bu yaş grubundaki bebekler için yumuşak plastik veya tahta küpler, büyük parçalı puzzle veya suda oynanabilen oyuncakları tercih edebilirsiniz.

 

9-15 Ay Dönemi

1. yaşında bebekler hikaye anlatılmasından hoşlanırlar. Bu yüzden artık bu yaş grubu için düşsel yönünü geliştirebileceği oyuncaklar gereklidir. Üst üstte yığılmış oyuncaklar ile boyut algısını güçlendirme, delikli nesneler ile nesne kalıcılığını öğrenme, şekil yerleştirici ile şekiller arasındaki ilişkiyi öğrenme, basit yapbozlar ile okuma öncesi beceriler kazanma ve eşleme oyuncakları ile matematik becerilerini geliştirme bu yaş grubu için önemlidir.

 

2-3 Yaş Grubu

Yaratıcılıklarının arttığı bu yaşlarda hayal gücüne dayalı oyun hamurları, kum ve boyama kitapları; el becerilerini arttırmada çocuklara oldukça yardımcı olacaktır. Bütün parçaları ayırma ya da parçalardan bütün oluşturma gibi oyuncaklar ise zeka gelişimi için oldukça önemlidir. Üç tekerlekli bisikletler de çocukların bacak, el ve ayaklarını kullanarak yön duygularını geliştirecektir.