C vitamini serumlarının güneşe bağlı hasar, ince çizgiler, akne izleri, gözaltı torbaları gibi birden fazla cilt problemini gidermede

C vitamini; kirlilik, UV ışınları gibi bazı durumlara maruz kalan cildimiz tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize eden bir anti-oksidan görevi görüyor. Serbest radikallerle anti-oksidanlar arasındaki denge cilt açısından oldukça önemli. Eğer serbest radikallerin oranı artarsa ve vücudun bunu düzenleme yeteneğine engel olursa, oksidatif stres meydana gelir. Bunun sonucunda serbest radikaller DNA, yağlar ve proteinler üzerinde negatif bir etki yaratır, hücre hasarına neden olur, kolajen üretimi yavaşlar ve cildin kendi kendini onarma yeteneğini engellenir. Bu yüzden vitamin C gibi anti-oksidanların cilde uygulanması, bedenin stresle mücadelesine destek olur.

C vitamini serumların başlıca faydaları arasında;

  • Yaşlanma karşıtı
  • Hiperpigmentasyona karşı savaş
  • Akne ve akne izleriyle mücadele
  • Güneşe bağlı zararlara karşı koruma

Sayılmaktadır.

Uzmanlar birden fazla cilt bakım ürünü kullanılacaksa, bunların en düşükten en yüksek pH’a göre uygulanması gerektiğini öneriyor. C vitamini serumundan sonra istediğiniz gibi peptit, hyaluronik asit ve B5 kullanabilirsiniz. Sadece C vitamini serumu ile birlikte niacinamide kullanımına dikkat etmelisiniz. Niacinamide, C vitamini ile karıştırıldığında niacin’e dönüşüyor. Niacin cilt için zararlı olmamasına rağmen kısa süreli kızarıklığa ve cilt hassasiyetine neden olabiliyor.

Önerilen kullanım şekli, Genel anlamda bakıldığında, C vitamini serumlarını cildinizi temizledikten ve tonik uyguladıktan sonra, nemlendiriciden önce şeklinde tavsiye edilmektedir.

C Vitamini Serumlarını İncelemek İçin Tıklayın