Mesleki deformasyonlardan biri olan boyun fıtığı nedir? Parmak uçlarından kola ve boyuna uzanan hat boyunca ağrı hissi en büyük habercisi olan boyun fıtığının belirtileri nelerdir?
Modern yaşamın ve sürekli bilgisayar karşısında çalışmanın bir sonucu olan bu ağrıların kökeninde ise çoğu zaman boyun fıtığı yatıyor.

Boyun Fıtığı Nedir?
Omurga, dikey yönde etki yapan vücut ağırlığı ve dış kuvvetlere karşı koymanın yanında, hareket fonksiyonunu da yürütmek durumundadır. Bu yüzden sabit kalmak ve hareketli olmak gibi çatışan iki özelliğe sahip olmalıdır. Bu ikili özellik, omurganın bölümlü yapısı ve omurlar arasındaki diskler tarafından sağlanır. Diskler dikey yönde, yana eğilme ve dönme sırasında uygulanan kuvvetleri emerler. İnsanoğlunun iki ayak üzerindeki duruşu da disk üzerine yansıyan kuvvetleri artırır. Sonuç olarak omurlar arasındaki diskler yaşla belirginleşmek üzere yıpranmaktadır. Yük emme yetenekleri ve dayanıklılıkları azalır, fıtıklaşma gelişebilir. Boynun fazla ağırlık taşımamasına rağmen hareketli yapısı nedeniyle bozulması ve disk fıtığı görülme riski yüksektir. Boyun bölgesinde her omur, cismi hizasından çıkan sinirlerde kola ve sırta yayılarak, bu bölgelerin duyu ve hareketini sağlar. Omurgalar arasındaki disk dokusunun jelatin kıvamındaki iç kısmının, daha kuvvetli bir bağ dokusundan oluşan dış kısmı yırtarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu boyun fıtığı ortaya çıkar.
Boyun Fıtığı Belirtileri
Boyun fıtığı, omurilik ve sinir köklerini etkileyen, en sık hayatın 30- 40’lı yaşlarında hastalıktır. Boyun fıtığının belirtileri fıtığın yerine, hastalığın süresine ve ciddiyetine bağlı olarak değişkenlik gösterir. En sık karşılaşılan boyun fıtığı belirtileri ise şöyledir;
 • Tek taraflı, kola doğru yayılan bir ağrı,
 • Parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile beraber seyreden ağrı.
 • Ağrı ile birlikte yayıldığı kolda kuvvet kaybı.
 • Ele alınan cisimleri düşürmek
 • Yürüme güçlüğü ve dengesizlik
Boyun fıtığı, akut ve kronik olarak iki döneme ayrılabilir. Akut dönemde: nukleus pulpozus’un fıtıklaşması veya serbest olarak dışarı çıkması durumu söz konusu iken, kronik dönemde kemikte gagalaşmaların oluşumu (osteofit) veya genel olarak omurga sistemini oluşturan yapıların yaygın dejenerasyonu ile servikal spondilozis adı verilen bir tablo söz konusudur. Akut boyun disk fıtıklaşmalarında; tek yanlı, kürek kemiğine, göğse üst ekstremiteye yayılan ağrılar hissedilebilir. Ağrı, öksürük, ıkınma ve hapşırma ile artabilir.
Ağrı ve uyuşukluğun sıklaşması ve belirli sürede yatak istirahati ile geçmemesi durumunda mutlaka bir beyin ve sinir cerrahına başvurulması gerekir.
Boyun Fıtığı Nedenleri
Boyun fıtığının oluşması pek çok nedene bağlı olmakla birlikte boyun, bele göre daha narin bir yapıda olduğundan, boyundaki deformasyonlar daha erken yaşlarda başlayabilir. Sürekli aynı noktaya bakmak, boynu uzun süre aynı noktada tutmak, bilgisayar ya da televizyon karşısında uzun süre geçirmek, soğuk klima ısısına maruz kalmak ve egzersiz yapmamak başlıca boyun fıtığı nedenleri arasındadır.

Boyun fıtığı bazı kişilerde yapısal özelliklere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Genellikle ince, narin ve uzun boyunlu insanlarda boyun fıtığı, kısa boyunlu insanlara oranda daha çok görülmektedir. Bu tip insanların kas yapıları daha zayıftır ve çevresel faktörler ile yaşam biçiminden çok daha kolay etkilenir. Boynun kötü kullanımı da söz konusuysa, bu kişiler daha yüksek oranda boyun fıtığı riski altındadır. Kısa boyunlu ve basık kafa yapısına sahip olan kişilerde ise boyun fıtığının görülme oranı çok daha düşüktür.

Sigara kullanmak da boyun fıtığı riskini artıran nedenler arasındadır. Özellikle genç yaşlarda sigaraya başlayanlarda, boyun yapısı çok kısa sürede bozulmaktadır. Sigara, akciğer kanserine genellikle 20 yıl gibi uzun bir dönemde neden olurken, sigara içen kişilerde ilk 5 yıl içinde boyun fıtığı vakalarına rastlanmaktadır. Genetik faktörler de boyun fıtığı üzerinde etkilidir. Eğer kişinin ailesinde boyun fıtığı vakaları varsa, fıtık olma riski de artmaktadır.
Uygunsuz çalışma ve uyuma pozisyonları boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Oturur vaziyette uyuyakalmak, önemli bir boyun fıtığı faktörüdür. Bu tür alışkınlığı olan kişilerde boyun yastığı kullanılması gereklidir. Gece uykusunda en az 6-8 saat vakit geçirildiği için boynu destekleyen ve boyun boşluğunu dolduran ortopedik yastıklar kullanılmalıdır. Yanlış bir uyuma pozisyonunda geçirilen süre, boyun fıtığına yakalanma riskini artırmaktadır.
Boyun fıtığı için risk faktörleri;
 • Trafik kazası, travma geçirmek, şoförlük, bankacılık gibi mesleklerde çalışmak,
 • Boyunun yanlış hareketleri ve yanlış pozisyonları,
 • Boyun kaslarında zayıflık,
 • Yanlış duruş, psikolojik stres, yorgunluk
 • Uzun süreli bilgisayar kullanımı
 • Profesyonel olmayan masaj

Ev işleri, dikiş nakış, temizlik, perde asma, silme gibi aktiviteler boyun ağrılarını artıran faktörlerdir. Bu yüzden kadınlarda boyun ağrılarının görülme sıklığı daha fazladır.

 

Boyun Fıtığı Egzersizleri Nelerdir?

İzometrik egzersizler

Kişiler bunları ayakta olduklarında ya da dik olarak durarak yapabilir. Bu egzersizleri nasıl yapmanız konusunda aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Fleksiyorta direnç: Alın bölgesine konulan ellerden sonra baş öne doğru hareket ettirilir. Başın hareketine ellerle engel olmaya çalışılır. Bu hareket ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Ekstansiyona direnç: Bu harekette eller başın arkasına konur. Daha sonra baş arkaya itilirken, bir yandan ellerle buna engel olmaya çalışılır. Bu hareket ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Yana eğilmeye direnç gösterme: Önce sol elinizi yüzünüzün sol tarafına yerleştirin. Daha sonra baş sola döndürülürken, sol elle bu harekete engel olmaya çalışın. Aynı hareketi sağ elinizle ve başın sağ tarafıyla da uygulayın. Bu hareketler iki taraflı ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Döndürmeye karşı direnç gösterme: Bu egzersiz sırasında sağ el başın arka tarafına yerleştirilir. Sol el ise, başın sol şakak tarafına yerleştirilir. Şimdi elinizle direnç gösterdiğinizde, başınızla sağ omzunuzun üzerinden bakmaya çalışmalısınız. Aynı şekilde başın diğer tarafına da hareketi uygulayın. Bu hareketlerde ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Boyun Fıtığı Egzersizleriİzotonik egzersizler

Önce başınızı yavaş bir şekilde sağ tarafa döndürerek, bu şekilde 3 saniye kadar durun. Bundan sonra baş öne doğru döndürülerek dinlenmeye geçilir. Bu egzersiz hareketleri başın iki tarafına 5 defa uygulanmalıdır.

Kendinizi fazla zorlamadan başınızı çeneniz göğüs bölgesine değecek şekilde öne doğru eğin. Bu şekilde dinlenince yavaş bir şekilde başınızı arkaya doğru eğin. Bu şekilde yine dinlenin. Bunu 5 defa uygulayın.

Bu harekette başınızla kulağınız omuzunuza değecek şekilde önce sağ tarafa doğru, ardından sol tarafa doğru eğin. Bu hareketlerde geçiş yaparken dinlenin ve 5 defa tekrarlayın.

Burada başınızı saat yönünde geniş bir çember çizecek şekilde döndürün. Daha sonra ters tarafa da aynı hareketi uygulayın. Bunları üçer defa tekrarlayın.