Ailenizin her bireyini ayrı bir özenle önemsediğinizi biliyoruz. Söz konusu bebekler ve çocuklar olunca bu önem katlanarak artıyor. Onlar için en iyisini, kalitelisini, tazesini ya da temizini istiyor, seçimlerinizi de buna göre yapıyorsunuz. Peki, kıyafetten eve tüm temizlik işlemlerinizde kullandığınız deterjan ve şampuanların ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz?
Ev temizliğinde kullanılan deterjanlar, mikroplara ne kadar zarar veriyorsa akciğer, karaciğer ve beyne de aynı şekilde zarar verir. Aynı şekilde deterjanların, deriye teması halinde derinin yağını alır, kurumasına ve çatlamasına, hassas kişilerde özellikle de çocuklarda dermatitlerin oluşumuna neden olur.
Bu nedenle cildin, deterjanla yıkanmış bulaşıkların ve çamaşır deterjanı kullanılmış ürünlerin çok iyi durulanması gerektiğini pek çok kez duymuşsunuzdur. Ancak bazen bol su ile durulama bile işe yaramayabilir. Özellikle güzel, fresh kokuları ile övülen ürünler aslında düşündüğünüz gibi masum değiller. Normalde bir koku açıkta bırakılsa uçup gider. Ancak evinizde kullandığınız sabun, şampuan, yumuşatıcı gibi ürünlerde koku aylarca kalsa da gitmez. Çünkü içerisinde kokunun uçmayıp uzun süre kalmasını sağlayan özel kimyasal katkı maddeleri vardır. Bu kimyasal maddenin ise en kolay eriyeninin erime noktası 260 derecedir. Bu malzemeyi vücudunuzdan uzaklaştırmak isterseniz vücudunuza 260 derecelik birkaç yüz kg su dökmeniz gerekir. Ancak bu sayede bu kimyasalın zararlı etkilerini uzaklaştırmış olabilirsiniz. Fakat insan kemiğinin 230 derecede sıcaklıkta eridiği gerçeğini göz önüne alırsanız bu durum hiç olası değildir.
Peki, böyle bir durumda ne yapılması gerekir? Öncelikle aldığınız ürünün olabildiğince temiz içerikli olmasına, organik olmasına özen göstermekte fayda var. Tabi içerisinde koruyucu madde olmazsa pek çok ürünün raf ömrü de olmaz. Bu nedenle saf, organik bir temizleyici bulmak imkânsız olabilir. Ancak insan vücuduna zarar veren belli başlı maddelerden arındırılmış, onlara ikame olarak daha zararsız bileşenler kullanılmış ürünleri satın almak çok daha iyi bir seçim olacaktır.
ePttAVM.com olarak temiz içerikli ürünlerden oluşan bir kampanya hazırladık. Sağlığınıza değer verin…

Temiz içerikli ürünleri görmek için: http://www.epttavm.com/kampanyalar/dogal-temizlik