Günümüz teknolojisinde günlük olarak kullandığımız hemen hemen tüm cihazlarda lityum-iyon pilleri kullanılmaktadır.
Kısaca lityum-iyon pillerin çalışma prensibinden bahsedecek olursak, şu şekilde çalışırlar: Ametal lityumdan meydana gelen pozitif elektrot (anot), karbon negatif elektrota (katot) bağlıdır. Pili şarj etmek için iyonlar (elektrik yüklü atomlar) lityum katot üzerinden iyonların biriktirildiği karbon anota itilir.

Bu iyonların serbest bırakılması, yani lityum katoda doğru olan akım sayesinde ise laptop’unuza veya cep telefonunuza güç gelir ve sarj olur.
Hemen hemen bütün piller bu prensiple çalışmaktadır. Lityum-iyon piller gündelik kullanımda tüketici elektroniğine daha uygun olduğu için tercih edilmektedir.

Lityum iyon piller diğer pillere göre çok daha hızlı şarj olup, daha uzun ömürlüdürler. Daha yüksek güç yoğunluğu sayesinde daha hafif olmalarına rağmen daha uzun süre dayanırlar.

 

Pillerin Kullanım Süreleri Neden Azalıyor?

Pillerin tükenme süreci fabrikadan çıktığı andan itibaren başlayıp son kullanıcının kullanımına göre değişmektedir. Lityum-iyon pilleri çok nadir kullanıp arada sırada sarja taksanız bile bir kaç yıl içinde kullanım süresinde çok fark oluşabilir.
Sürekli kullanıldığınız takdirde lityum-iyon pillerinin ömrü iki yıla yakındır. Bütün pillerin kimyasal bir işlemle çalıştığını düşünürsek bu şekilde kullanım kaybının oluşmasını normal görebiliriz. Günümüzde hiçbir kimyasal reaksiyon kusursuz değildir ve tamamı bir çeşit enerji kaybıyla sonuçlanır.

Cep Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmanın 5 Yolu

1- Ana ekranda kullandığınız duvar kağıdı ve temaları siyah yapın.

Telefonunuzun ekranında kullandığınız duvar kağıdı ya da resimler pilin azalmasında önemli rol oynar. AMOLED ekranı olan bir akıllı telefona sahipseniz, seçiminizi siyah ya da siyah ağırlıklı duvar kağıtlarından yana kullanmalısınız. Çünkü AMOLED ekran teknolojisi, beyaz gibi açık renklerde daha çok güç harcarlar. Siyah renk için güç harcamazlar. LCD ve SLCD ekranlarda ise böyle bir durum söz konusu değil.

Android kullanıyorsanız, animasyonlu ve hareketli duvar kağıtlarını kullanmamanızda fayda var. Animasyonlu ve hareketli duvar kağıtları, sistemi daha fazla kullandığından telefonun daha fazla güç harcamasına neden oluyor.

2- Titreşimi kapatın

Yazı yazarken telefonun titremesi size güzel gibi gelse de bu titreşim pilinizin daha çabuk tükenmesine neden olabilir. Telefonunuz çaldığında titremesine ihtiyacınız yoksa, bunu da kapatın çünkü titreşim, sesten daha çok pil tüketiyor.

3-Telefonu bütün gece şarjda bırakmayın

Hemen hemen hepimiz telefonlarımızı geceden şarja takıp sabaha kadar şarjda bırakıyoruz. Bu doğru bir uygulama gibi gelebilir. Ancak bu durum lityum piller için geçerli değildir.
Cep telefonunuzu ne kadar uzun süre şarjda bırakırsanız o derece ters tepki veriyor. Araştırmalara göre cihazı yüzde 70-80 civarında şarj etmeniz ve gece şarjda bırakmamanız çok daha faydalı. Böylece şarjı çok daha uzun süre dayanabiliyor.

 

4- Pilinizin tamamen bitmesini beklemeyin

Telefonunuzu şarja takmak için pilin tamamen bitmesini beklemeyin. Araştırmalara göre sonuna kadar kullanılıp şarjı bitirilen piller 300-500 defa şarj edilebilirken, yüzde 25 ile yüzde 50 arasındayken şarja takılan cihazlar 1000-2,500 defa şarj edilmekte. Bu nedenle cihazınızı yüzde 30-50 seviyelerindeyken rahatlıkla şarj edebilirsiniz. Bu uygulama pilinizin sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

 

5- Konumu gerekmediğinde kapatın

Arka planda Google Maps, WhatsApp ve Uber gibi uygulamaları kullanırken konumu kapatmak istemeyebilirsiniz. Fakat konumu sürekli açık tutmanız, pilinizin çok erken tükenmesine neden olabilir. Telefonunuzu kullanırken konum gerektirmeyen durumlarda kapatın.