Sonbahar döneminde en dikkat etmemiz gereken konuların başında bağışıklık sistemi gelmektedir. Bu yüzden bizde sizin için bağışıklık sistemini güçlendirecek besinleri inceledik;

Zencefil: Taze zencefil, B6 vitamini, C vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Fosfor, Potasyum, Manganez ve Lif açısından yüksek besin değerlerine sahiptir. Gün içerisinde tükettiğiniz suyunuza katabilir veya çayını demleyebilirsiniz.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler: İçeriğinde çok fazla vitamin ve mineral içeren koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, pazı, brokoli, lahana, marul, semizotu vb) her öğünde salatalarda kullanılabilir veya cold press içeceklerden yararlanılabilir.

Meyveler: Günlük vitamin ihtiyacımızı karşılamak için günde 3 porsiyon mevsim meyvesi tüketmemiz gerekmektedir.

Balık: Omega 3 için olmazsa olmazımız balık tüketimimiz haftada en az 1 kez olmalıdır.

Kefir, Yoğurt: Bağırsak floramızın sağlığı için probiyotik bakteri içeren kefir ve yoğurda günlük beslenmemizde yer vermemiz gerekir.

Bitki Çayları: Her bitki çayının bir özelliği vardır. Çünkü hepsinin içeriği farklıdır. Ama hepsinin ortak noktası bağışıklık güçlendirici etkisidir. Özellikle kuşburnu (c vitamininden zengin), ıhlamur (yatıştırıcı, balgam söktürücü) , chia baharatlı çaylar (içeriğindeki baharatlardan karabiber tarçın sayesinde kan şekerini dengeleyici) , yeşil çay, kayısı çayı, ginseng çayı (al yuvar ve ak yuvar hücresini arttırıp hastalıklarla savaşır) , ekinezya ve zencefil çayları bağışıklığı farklı şekillerde güçlendirerek hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur.

Tüm bu besinlere ek olarak bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için omega 3 ve probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz.