Artık Glutensiz Yaşam Daha Kolay

Son günlerde glutensiz diyet ile ilgli farkındalık arttıkça bu alandaki taleplerde artmıştır.

‘Çölyak’ hastası olarak adlandırılan ve glutensiz diyet ile hayatlarını sürdürmek zorunda olan insanlar ömür boyu glutensiz beslenmek zorundadır. Çölyak hastalığı, genetik bir hastalık olmakla birlikte, buğday gliadini ve ilişkili prolaminlerin sindirimi ile ortaya çıkıp kalıcı olarak gelişen ince bağırsak hastalığıdır. Bu kişiler gluten içeren ürünleri tükettiği zaman bağırsaklarında bazı immunolojik reaksiyonlar oluşmaktadır.

Çocukluk çağında yaygın olarak sindirim ve emilimin yetersiz derecede gerçekleşmesi nedeni ile olan bu hastalık, erişkin- leri ve çocukları yaşam boyu etkilemekte ve her yaş grubun da ortaya çıkabilmektedir. Tanı sonrasında sıkı glutensiz diyet uygulanması gerekmektedir ki bu da alışıla gelmiş damak tadının dışında olmasından dolayı  güçlü  bir  alış-  ma dönemi gerektirmektedir. Bu nedenle, buğday esaslı formülasyonlar da bulunan benzer özellikleri destekleyen besleyici değeri yüksek alternatiflerin araştırılması; hastaların yaşam kalitesini ve besin elementleri alımını desteklemek, glutensiz diyete adaptasyon sürecini kolaylaştırmak bakımından önem teşkil etmektedir.

MİNA ailesi olarak güçlü bir AR-GE bölümüne sahibiz. Bu sayede glutensiz beslenmede glutenli beslenme damak tadı- na yakın ürünler üretmekteyiz. AR-GE bölümümüz sayesinde pazarda olmayan birçok ürünü üreterek, pazarın beğenisine sunduk. Aklınıza gelebilen neredeyse tüm ürünlerin de glu- tensizi mevcuttur. Pizza, pide, börek, pasta, kurabiye, ekmek, lavaş, tarhana…

Mina Glutensiz ürünleri sayesinde Çölyak hastası bireyler rahatlıkla her istediğini yiyebilmektedir. Glutensiz diyete sıkı bir şekilde uyulması hastalığın seyri hakkında gözlem yapmak açısından önemlidir. Çölyak hastaları buğday, çavdar ve arpa gibi tahıllara karşı duyarlılık göstermektedir.

Mina Glutensiz olarak, Çölyak hastalarının hayatlarını kolay- laştırmak amacıyla kurulduk. İlk çıkış noktamız glutensiz beslenmeye mecbur olan insanların artık sofralarında daha fazla çeşit olsun ve  şimdiye  kadar  yiyemedikleri  ve  belki de tadını bile bilmedikleri ürünleri kolayca bulabilmeleriydi. Müşterilerimizden gelen olumlu geri dönüşler sayesinde daha da güçlendik ve onların talepleri doğrultusunda AR-GE plan- larımızı değiştirdik. Çünkü önemli olan onların isteğiydi. Onlar mutlu oldukça biz daha çok büyüdük aslında. Mina küçük bir kız çocuğu iken, şimdilerde onu seven birçok ailesi oldu. Kuru- luş yılımız 2015 fakat biz aslında 2012 de bu işe baş koyduk. Tam olarak 3 yıl AR-GE çalışmaları yaptık ve Çölyaklıların yemek istediği her ürün grubuyla piyasaya çıktık.

Bir gün bir müşterim hayatı boyunca mantı yiyemediğini ve bizde mantı satışı olup olmadığını sordu. Aslında mantı üretimini daha önce hiç düşünmemiştik. Ama neden olmasın. Belki de mantı yiyemeyen tek kişi değildi. Onun için mantıda yaptık ve ürün portföyümüze ekledik. O gün ki mutluluğu ve gözyaşları MİNA ailesinin aslında doğru yolda olduğunu bir kez daha ispatladı. Biz Çölyaklılar için varız. Ve var olduğu- muz sürece onların hep yanında olacağız. Mina kızı onlarla büyümeye devam edecek. Güzel başlangıçlar güzel sonuçlar getiriyor. Artık ‘Glutensiz Yaşam’ daha kolay.

Nedir bu Gluten dedikleri ?

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri ve bireylerin beslenme alışkanlıklarında ki farklılıklar sürekli değişse  de  tüm  dünyada  tahıl ürünleri en önemli besin grubudur. Fakat bu tahılların bazıları insanlarda hastalıklara nedenolmaktadır. Bu hastalıklar arasında en bilineni glutene karşı duyarlılığı olan Çölyak hastalığıdır (ÇH). Çölyak hastaları, içerisinde gluten proteini bulunan  buğday,  gliadinlerin homoloğu olan prolaminleri de içeren arpa, çavdar ve tritikale gibi hiçbir tahıl grubunu tüketemez. Önceleri çok nadir görülen Çölyak hastalığı son zamanlar da Avrupa’da olduğu  kadar  Orta  Doğu  Ülkeleri ve Kuzey Afrika’da da sıklıkla görülmeye başlamıştır. Bu hastalığın tek tedavi yöntemi ömür boyu glutensiz beslenmedir. Çölyak hastaları kadar hassas olmamak üzere, glutene duyarlılığı olan kişiler de glutensiz beslenmelidir.

Gluten ile ilgili hastalık gözlemlenen üç grup bulunmaktadır. Bunlar, Çölyak Hastaları, Buğday Alerjisi olanlar ve Çölyak Dışı Gluten Duyarlılığı olanlar. Bu hastalar için glutensiz beslenmek bir tedavi yöntemidir. Ayrıca bazı hastalıklara sahip bireylerde glutensiz beslenmelidir. Örneğin; otizm, haşimato, migren… Gluten intoleransı ya da Çölyak  hastalığı, inatçı ishaller, kilo kaybı, ideal kiloya sahip olamama, karın ağrısı, şişkinlik, gaz, halsizlik gibi Çölyak ’ın klasik belirtilerinin yanında kansızlık, kemik erimesi, mizaç değişikliği, huzursuzluk, kas güçsüzlüğü, kramplar, depre- syon, çocuklarda beslenme yetersizliğinden kaynaklı büyüme ve gelişme geriliği gibi belirtiler de gösterir. Birkaç belirti sonrası ortaya çıkabileceği gibi hiçbir belirti vermeden de ortaya çıkabilir.

Peki ya nedir bu Gluten?

Gluten; buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan, glutenin ve gliadinin birleşiminden oluşan bir bitki proteinidir. Çölyak ’a neden olan kısım ise gliadindir. Ülkemizde ki gibi buğdayı sofralarında çok sık kullanan toplumlarda hemen hemen her yemekte glutenle karşılaşmak mümkündür. Ekmekte kabarmayı sağlayan gluten, sadece gıda sana- yinde değil yapışkanlık verici, su tutucu, esneklik verici, kıvam arttırıcı, bağlayıcı özelliklerinden dolayı plastik ve kauçuk sanayinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Sağlıklı kişilerin glutensiz beslenmesi bir sorun oluşturur mu?

Bu en çok duyduğumuz sorudur. Hayır, sorun oluşturmaz. Tam aksine bağırsakların rahatlamasını sağlar. Özellikle şişkinlik problemi yaşayanlar belirli aralıklarla bu diyeti uygularsa daha rahat bir yaşama devam edeceklerdir.

Glutensiz beslenme Çölyak  hastaları  için  olmazsa olmazdır. Ayrıca sağlıklı kişilerin denemesinde de bir sakın- ca yoktur. Bu beslenme tarzının faydaları saymakla bitmez. Ancak doğru bilinen bir yanlış var ki o da bu beslenmenin zayıflama yöntemi olarak kullanılmasıdır. Glutensiz beslenme konusunda her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Örneğin Çölyak  hastalığında,  Haşimato  gibi  troid  hastalıklarında  ya da İnsülin direnci olanlarda glutensiz beslenmenin faydaları ortaya konmuştur. En son araştırmalar ise glutensiz beslen- menin şizofreni, otizm, dikkat eksikliği hiperaktivite gibi bazı ruhsal hastalıkların primer tedavisine ek olarak, semptomları azalttığını ortaya koymuştur. Dolayısıyla glutensiz diyeti, diğer moda diyetlerden ayrı tutmamız gerekir.

Bu dönemsel ve kilo verme amaçlı bir heves değil, sağlığı korumak ve yaşam kalitesini  yükseltmek  için  yapılan  bilinçli bir tercihtir, yaşam şeklidir. Çölyak hastalığında, glutensiz beslenme, tedavinin kendisini oluşturur. Besin alerjisi öyküsü olan, sıklıkla kronik yorgunluk, kabızlık, gaz, şişkinlik gibi mide bağırsak şikâyetleri olan ancak herhangi bir hastalık tanısı koyulamamış bireylerin de glutensiz beslen- meyi denemesinde bir sakınca yoktur. Faydasını görmeleri halinde, bu beslenme biçimini devam ettirebilirler.

Otoimmün hastalıklar ortak gen bölgesinde kodlandığından bu hastalıklardan herhangi biri görüldüyse diğerlerinin de taramasının yapılması gerekmektedir. Çölyak tanısı alındıktan sonra taranması gereken hastalıklar: tip 1 diyabet (çocukluk çağı şeker hastalığı), Down Sendromu, otoimmün karaciğer hastalığı, otoimmün tiroid hastalığı, nedeni bilinemeyen hastalıklar, romatizmal hastalıklar (romatoid artrit, lupus vb.).

Çölyak, buğday alerjisi, Çölyak olmayan gluten duyarlılığı, dermatitis herpatiformis tanısı konan  hastalarda  kesin olarak glutensiz beslenmeye geçilmelidir. Huzursuz Bacak Sendromu, nörolojik hastalıklar (Örnek: Multiple Skleroz (MS)), romatoid artrit, depresyon, otizm gibi hastalıklarda dâhiliye uzmanı, gastroenteroloji uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı görüşü alınarak glutensiz beslenme diyeti tavsiye edilebilir.

Son günlerde yeni glutensiz ürünler hakkında yapılan araştır- malar ve çalışmalar artmıştır. Mina Ailesi olarak AR-GE çalışmalarımızla yeni ürünler geliştirip, glutensiz beslenme diyeti yapan tüm tüketicilerin diyetleri esnasında hayat kalite- lerini arttırmayı hedefliyoruz. Tüketici memnuniyetini ilk sırada tutuyoruz. Mina ailesi olarak glutensiz diyet sürecinizde size destek olmak amacıyla varız ve size en lezzetli ürünleri ulaştırmaktan onur duyuyoruz.

Göksen Aksel – Mina Kimya Arıcılık Ltd. Şti.