Mobil fotoğraf düzenleme uygulamalarıyla masaüstü uygulamaları arasındaki fark gittikçe erimeye başladı. Mobil uygulamalar gittikçe elini güçlendirdi ve RAW fotoğrafları bile düzenleyecek seviyeye geldiler. Belki siz masaüstü programlarınızdan vazgeçmeye hazır değilsinizdir ama bilgisayar başında kullanmaya alıştığınız tüm uygulamaları artık telefonunuzda ya da tabletinizde kullanabiliyorsunuz. Burada ise şöyle bir sorunla karşı karşıyayız; ortalıkta çok fazla uygulama var ve en idealinin hangisi olduğunu seçmek oldukça zor.

1)  Adobe Lightroom

Platform: iOS (iPad ve iPhone’a uyumlu) ve Android (Android versiyonu sürüm olarak iOS’un biraz gerisinde)

Fiyatı: Ücretsiz (Ancak  Adobe Creative Cloud Photography Plan üyeliği gerkiyor ve bunun aylık bedeli 9.99 dolar.)

Artılar

  • Etkileyici sayıda kontrol imkanı
  • Lightroom CC ile senkronize olabilmesi

Eksiler

  • Üyelik gerektirmesi
  • Başlangıç aşaması için zor olması

Listenin başında Lightroom’u görmek kimseyi şaşırtmamıştır sanırım. Mobil düzenlemede zirveyi temsil eden Lightroom, full versiyon olan Lightroom CC’nin o engin, uçsuz bucaksız seçeneklerinin desteğiyle çıtayı çok yükseğe koyuyor. PozlamaBeyaz AyarıRenkGeçişlerKırpma yani, masaüstünde gördüğünüz her şey telefonda kullanılabilir durumda. Ayrıca fotoğrafları işaretleyip favorileyebiliyorsunuz. Bu kadarı çok fazla derseniz küçük dokunuşlarla ya da öntanımlı versiyonlarıyla sadeleştirme yapabiliyorsunuz. Böylece RAW dosyaları da artık telefonunuzdan düzenleyebiliyorsunuz.

Tüm bu avantajların temelinde Lightroom Mobile’in Lightroom CC ile olan senkronizasyonu yatıyor. Eğer Adobe Creative Cloud Photography üyesiyseniz hiçbir sorun yaşamadan fotoğraflarınızı hem masaüstünden hem de telefondan düzenleyebiliyorsunuz. RAW formatında bir fotoğrafı düzenlerken bile, telefondan yaptığınız en ufak değişikliği masaüstünde de görebiliyorsunuz. Ayrıca daha önce üzerinde düzenleme yaptığınız, telefona içine kaydettiğiniz ya da başka uygulama üzerinden çalıştığınız fotoğrafların orijinal hallerini de hiçbir bozulma olmadan yeniden çağırabiliyorsunuz. Lightroom mobil düzenleme için en iyi ve tek tercih değil tabi ama Lightroom CC ile senkronize olmuş ve güncellemeleri, araçları tamamlanmış bir Adobe Lightroom Mobile’e hayır demek pek mümkün değil.

2) VSCO

Platform: iOS ve Android

Fiyatı: Ücretsiz

Artılar

  • Kolay Kullanım
  • Doğal Görünümlü Efektler

Eksiler

  • Fark edilmeyen sonuçlar
  • Bazı uygulamalarda satın alma gerektirmesi

VSCO fotoğrafçılar arasında inanılmaz bir popülariteye sahip. Bu şöhretin en temel sebebi; öntanımlı ayarlara çok çabuk erişilmesi. Efektler çoğu doğallığı ve vurgularıyla HDR fotoğraflardan bile daha iyi sonuçlar verebiliyor. Eğer çabuk ve kolay düzenleme istiyorsanız ayarları ve efekti oldukça basit şekilde seçebiliyorsunuz. Bunun dışında yapabileceğiniz o kadar şey var ki; pozlama, vurgular, gölgeler, beyaz ayarı vs. gibi özelliklerin dışında perspektifi düzeltmek ve doğrulatmak gibi ekstra seçeneklere de sahip oluyorsunuz.

3) Google Snapseed

Platform: iOS ve Android

Fiyatı: Ücretsiz

Artılar

– Devasa efekt aralığı

– Başarılı kontrol imkanı

Eksiler

– Bazı açılardan geride kalması

– Kullanım için hantal kalabilmesi

Seneler 2011’i gösterdiğinde Google iPad uyumlu Snapseed’i çıkarmıştı ve üzerinden geçen beş yılda ayakta kalmayı başardı. Alışılmış renk dizilimi, seçilebilir renk paneli, iyi tertiplenmiş kontrol paneli, iyileştirme fırçası, parlaklık – kontrast gibi özelliklerle iyi kombinlenmiş filtreleri ile hala kullanıcısını yarı yolda bırakmıyor. Glamour Glow, HDR Scape, Grunge, Noir, Lens Blur ve kare seçme özelliği gibi Snapseed fanlarının bir çırpıda gözünün seçtiği bu güzellikler onun neden fotoğrafçılar için vazgeçilmez olduğunu anlatıyor.

Snapseed ile ilgili tek bir şikayetten söz edebiliriz; geçen sene içerisinde değiştirdiği araüyüzü. Bir önceki versiyona göre biraz daha hantal duran yeni Snapseed, müdavimleri tarafından pek hoş karşılanmadı. Ama akıl almaz efekt dağarcığı ve yüksek kalite sonuçlarıyla Google Snapseed kimsenin telefonundan silmeye kıyamadığı uygulamalar arasında yerini alıyor.

4) Adobe Photoshop Express

Platform: iOS ve Android

Fiyatı: Ücretsiz

Artılar

– İnanılmaz kolay kullanım

– Basit ve harika araçlar menüsü

Eksiler

– Lokalize edilmemiş ayarlar

– Perspektif düzenlemenin olmaması

Adobe Creative Cloud’a sahip değilseniz ama Lightroom Mobile’in sunduğu en azından bazı nimetlerden faydalanmak istiyorsanız Photoshop Express bir adım uzağınızda sizi bekliyor. Photoshop Express oldukça kullanışlı bir arayüze sahip. Renk düzenlemelerini, ön tanımlı ayarları çok kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Ayrıca iyileştirme özelliği ve kenarlık seçenekleri bir çırpıda fotoğrafınıza yeni bir bakış kazandırabiliyor. Bunun dışında lokalize edilmemiş ayarların olmaması can sıkıcı ki; artık üretilmeyen Photoshop Touch bu beceriye sahipti.