Hızlı internet, 5G, yapay zeka, arttırılmış gerçeklik, dijital asistanlar, bulut sistemi, genişletilmiş gerçeklik ürün yelpazesi ve daha fazlası…
Çoğu bilinen, bir kısmı ise yeni yeni duyulmaya başlanan bu teknolojiler 2018 yılında bizleri bekliyor. 2018’deki gelişmeler aslında bunlarla sınırlı değil. Dünyamızda halihazırda geliştirilmeye devam edilen ve çok kısa bir zamanda planlanan yenilikleri hayatımızda göreceğiz.
Teknolojinin her gün geliştiği dünyamızda, artık çok daha ileri seviye teknoloji uygulamaların da hayatımızı kolaylaştıracağını belirtmek isterim. 2018 yılı içerisinde hayatımıza dahil olacak teknolojik yenilikler sayesinde günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıracağı şimdiden söyleyebilirim.

1- Yapay Zeka

Son zamanlarda adını çok fazla duyduğumuz yapay zeka, aslında çok eski dönemlere ait olan bir kavramdır. Bir bilgisayarı direkt olarak doğrudan kontrol edebilen bir robotun insan hayatını kolaylaştırmak için bir çok hizmeti dahi insanlar gibi kusursuz olarak gerçekleştirme yeteneğine sahip olarak tanımlanan yapay zeka, 10 yıl önce geçmişte ilk defa Google Alphago adında yapay zeka bilgisayarının dünyanın önde gelen en iyi go play oyuncusunu yenmesiyle beraber adını duyurmuştu.

2- Robotlar

Robotların biz insanları hayrete düşürmesi artık çok uzun sürmeyecek gibi. Daha önceleri bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insan gibi hareket eden, yapay zekalara sahip robotlar artık hayal değil. Suudi Arabistan son zamanlarda söylenenleri anlayan ve cevap verebilen robot Sophia tanıtmışlardı. Tanıtmakla kalmayıp vatandaşlık bile verilmişti robot Sophia’ya. Bu da bize gösteriyor ki çok yakın bir zamanda robotlar hayatımızın birer parçası olacak gibi.

 

3- Akıllı Asistanlar

 

 

Büyük bir çoğunluk, Amazon’un sesli asistanı Alexa, Google’ın Assistant ve Google Home hoparlörleri gibi mutfağınızda, salonunuzda veya yatak odanızda kullanılabilen ses sistemlerini biliyor. Bu cihazlar, insanlara yalnızca haberler ve hava durumu hakkında bilgilendirme yapmak, müzik listenizi oynatmak ya da temel soruları cevaplamakla yetinmiyor, akıllı evleri daha iyi yönetebilir hale getirmekte yardımcı oluyor.
2018 yılı içerisinde Apple Siri, Microsoft Cortana ve Samsung Bixby gibi kişisel asistanları televizyonlar, akıllı saatler, buzdolapları, kulaklıklar ve arabalar gibi hemen hemen tüm cihazlarda kullanabiliyor olabiliriz. Şimdi tüm bunlar sizlere bir hayal gibi gelebilir fakat geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) çok daha fazla teknoloji gelişmeleri yaşandı.

 

4- Şoförsüz Araçlar

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz şoförsüz araçlar da 2018 yılında hayata geçirilmesine sıcak bakılan harika teknolojik gelişmeler arasında yer almaktadır. İsminde de anlaşıldığı gibi içinde şoför olmayan bu harika araçlar sayesinde trafik kazaları riskini en aza indirmeyi amaçlayan bu uygulama ile birlikte belkide artık ehliyet almak zorunda olmayacağız.
2018 yılında ilk şoförsüz araçlar yollarda yerini alacak. Öngörülere göre 2020 yılına gelindiğinde ise günümüzdeki otomobil endüstrisi çökmeye başlayacak. Özel bir araca sahip olmanız gerekmeyecek. İhtiyaç duyduğunuzda akıllı telefonlar sayesinde araç isteyebileceksiniz, şoförsüz araç kapınıza gelecek ve sizi gitmek istediğiniz yere götürecek. Park sorunu tamamen ortadan kalkacak, gittiğiniz mesafenin ücretini yine şoförsüz araca ödeyeceksiniz.
Her yıl dünyada meydana gelen trafik kazalarında 1,2 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bugün her yüz bin kilometrede bir kaza meydana geliyor. Oto pilotla yönetilen araçlarda kaza miktarı her 10 milyon kilometrede bire düşecek. Her yıl milyonlarca insanın hayatı kurtulacak.

 

5- Moodies Uygulaması İle Yalan Söylemeye Son

Moodies uygulaması ile birlikte artık yalan söylemek tarihe karışacak. İnsanların yüz ifadesi ve mimiklerinden yalan söyleyip söylemediğini kolayca tespit eden bu harika uygulama sayesinde tüm yalancıların artık foyası meydana çıkacak.

 

6- 5G Hızında İletişim

Uzun süredir uluslararası alanda hakkında en fazla konuşulan konulardan biriside beşinci nesil kablosuz yüksek hızda internet erişim ağı 5G yer alıyor. 2018 şubat ayında Güney Kore’deki Kış Olimpiyat Oyunlarında ilk testi yapılması planlanan 5G’nin, bazı iddialara göre ise ABD’deki bazı şehirlerde çoktan test edilmeye başlandı bile.
Özellikle altını çizmek istediğim bir konu ise: Mobil cihazları 5G teknolojisini desteklemeyen kullanıcılar şimdiden beklenti içerisine girmesinler. Çünkü kullandıkları cihazlar bu sistemi desteklemediği için kullanamayacaklar.
5G kullanımı yaygınlaştığı zaman akıllı telefonların kullanımında doğaüstü bir hıza ulaşılmasının yanı sıra sürücüsüz otomobiller, internet üzerinden kontrol edilebilen eşyalar, artırılmış sanal gerçeklik ve uzaktan sağlık hizmetleri gibi çok sayıda yeniliğe kavuşma imkânı bulabileceğiz.

 

7- Akıllı Telefonunuz Artık Sağlık Taraması Yapabilecek

Evet yanlış duymadınız 2018 yılında hayatımı ciddi anlamda değiştirecek teknolojik gelişmelerin arasında belkide en önemlilerden biriside bu gelişme. Akıllı cep telefonunuz sağlık taramanızı kolayca yapabilecek ve bu sayede gerekli olmadıkça hastaneye gitmenize gerek kalmayacak.
İlaç firmaları ile ortaklaşa çalışma içerisine giren firmalar sağlık uygulamaları sayesinde telefonlarınızdan kan ve örnek alımı, örnek verimi ve çeşitli sağlık test ve tetkiklerin sağlanmasına şimdiden başlandı bile.

 

8- ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK VE SANAL GERÇEKLİK

Yıllardır en çok konuşulan teknolojik gelişmelerden biri şüphesiz Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) ve Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) oldu. Eğlence ve eğitim alanlarında çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan bu teknolojilerin sosyal ve ticari alanlarda katkıları oldukça fazla olacak. Büyük markaların şimdiden bu iki teknolojiye yoğun ilgi gösterdiğini söyleyebilirim.
Son kullanıcı tarafında Mixed Reality (karma sanallık-karma gerçeklik) alanlarında gelişmeler sürüyor. Mobil platformlarda ise iOS 11 ile beraber gelen geliştirilmiş AR (artırılmış gerçeklik), Microsoft (hololens), Sony (PS VR) ve HTC (Vive) gibi markaların kullanıma sunduğu ürünler ve platformları bu konuda son kullanıcıları, yani bizleri memnun etmeye çalışıyor.

 9- Bulut Teknoloji

Bir süredir kullandığımız bulut teknolojileri, 2018 yılında hayatımızda tamamen yer alacak. Bu teknoloji ile, herhangi bir bilgisayar uygulaması veya hizmeti, yerel yazılım veya işlemci gücü gerekmeden bir ağ üzerinden teslim edilebiliyor. Bulut, şirketler ve hükumetler için bilgi teknolojileri ekonomisini geliştirebilir ve ödeme benzeri hizmet modelleri de dahil olmak üzere tamamen yeni iş modelleri geliştirilmesini sağlayabilir. Raporda, bulut teknolojisi olanakları sayesinde, küçük şirketlerin daha önce sadece büyük firmalara sunulan bilgi teknolojisi yeteneklerine sahip olacağını öngörüyor.