Kombu Çayı
Siyah ya da yeşil çay ile hazırlanan, mayalanmış bir içecek… SCOBY olarak bilinen, simbiyotik bir bakteri ve maya kültürü… İyi bağırsak bakterilerinin dengelenmesine yardımcı olan probiyotiklerle dolu olan bu fermente çay, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
Ekstra Saf Zeytinyağı  
Bir Akdeniz ülkesi olarak şanslıyız çünkü ekstra saf zeytinyağı gibi kalp sağlığı için muhteşem bir besin kaynağı olan bu sağlıklı yağ, ülkemiz sınırları içerisinde bolca var. Üstelik yemek kültürümüzün de demirbaşlarından.
Elma Sirkesi
Elma sirkesi gibi kan şekerini kontrol etmeye yardımcı besinler ile az miktarda hücre bozulmasına karşı koruyucu tam yağlı süt ürünleri, 2018’in beslenme trendlerinden. Konjuge linoleik asit (CLA) sayesinde kansere neden olan hücre bozulmasına karşı koruyucu özellikteki ürünler yükselişte.
Kefir
2018, probiyotiklerin yılı dersek yanlış olmaz. Probiyotikler, yararlı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemine doping etkisi yapıyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.
Klorofil Suyu
Bitkileri yeşil yapan ve güneş ışığından enerji üretmesine yardımcı olan pigmenttir, klorofil… İnsan vücudu için de yararlı. A, C ve E vitaminiyle yüklüdür ve vücudun temizlenmesini sağlar.
Çorba
Sindirimi düzenleyici, besin değeri yüksek sebze çorbalarının, sıkma meyve sularıyla yarışta önde olduğunu söyleyebiliriz. İçine pek çok şey ekleyebileceğiniz sıcak çorbalar, kışın gözdesi olacak. Tok tutma özellikleriyle de detoks meraklılarının taleplerini fazlasıyla karşılayacak. İçine, her derde deva ilikli kemik suyu eklenerek magnezyum ve kalsiyum açısından da zenginleştirilebilir.
Siyah Yiyecekler
Siyah susam, mürekkep balığı kullanılmış noodle ve makarnalar, kakaolu siyah latteler, çörek otu, çikolatalı humuslar… Bu yıl karşınıza bir çok siyah ama sağlıklı yiyecek çıkabilir.
Kemik Suyu
Türk damak tadına yabancı değil, şimdi yurt dışında çok popüler. Araştırmalara göre bolca kaynatılan kemikten elde edilen “kemik suyu”, özellikle artrit ve eklem ağrılarına iyi geliyor.